USA proszą Chiny o pomoc w sprawie cyberataku na Sony Pictures

USA proszą Chiny o pomoc w sprawie cyberataku na Sony Pictures

Stany Zjednoczone zwróciły się do Chin o pomoc w sprawie przypisywanego Korei Północnej ataku hakerskiego, którego ofiarą padła pod koniec listopada wytwórnia Sony Pictures – poinformował w sobotę przedstawiciel administracji USA.

Powiedział on agencjom, że Stany Zjednoczone i Chiny wymieniały informacje na temat ataku, a Waszyngton poprosił Pekin o współpracę. Według tego źródła Chiny zgadzają się z USA co do tego, że „destrukcyjne cyberataki naruszają normy właściwego postępowania w cyberprzestrzeni”.

W przeszłości Chiny i USA regularnie przerzucały się oskarżeniami o szpiegostwo cybernetyczne.

W środę w następstwie gróźb hakerów wytwórnia Sony Pictures anulowała pokazy komedii „The Interview” o fikcyjnym spisku na życie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Do ataku przyznali się hakerzy z grupy o nazwie Strażnicy Pokoju (GOP). Zagrozili oni też zamachami, porównywalnymi z 11 września 2001 roku, jeśli film wejdzie na ekrany kin.

Korea Północna konsekwentnie zaprzecza, by była zleceniodawcą ataków hakerskich na Sony Pictures. W sobotę Pjongjang zaproponował Waszyngtonowi przeprowadzenie wspólnego śledztwa w sprawie cyberataku.

Chiński dziennik „Global Times”, który kontrolowany jest przez Komunistyczną Partię Chin, w sobotę nazwał wycofany film „absurdalną arogancją kulturową” i zaznaczył, że amerykański przemysł filmowy nie ma racji, gdy naśmiewa się z Kim Dzong Una.

Prezydent Barack Obama skrytykował Sony Pictures za odwołanie pokazów „The Interview”. Zagroził też, że USA odpowiedzą „proporcjonalnie” na cyberatak i w sposób, jaki uznają za odpowiedni. Dodał, że rozważane są różne opcje odpowiedzi.(PAP)

fot.Justin Lane/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: chiny, cyberatak, Sony, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*