USA pozostawią w Jordanii rakiety Patriot i myśliwce F-16

Stany Zjednoczone poinformowały w sobotę, że po kończących się w przyszłym tygodniu manewrach wojskowych w Jordanii pozostawią w tym kraju wyrzutnie rakiet Patriot oraz myśliwce F-16.

Myśliwiec F-16 Fighting Falcon Block 40 Eskadry Myśliwskiej US Air Force  fot. Master Sgt. Andy Dunaway/US Defense

Myśliwiec F-16 Fighting Falcon Block 40 Eskadry Myśliwskiej US Air Force fot. Master Sgt. Andy Dunaway/US Defense

Decyzję o instalacji systemu obrony powietrznej na terytorium jordańskim krytykuje Rosja. Moskwa, sojusznik syryjskiego reżimu Baszara el-Asada, wyraża obawy, że pociski mogą zostać wykorzystane przez USA i ich partnerów do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Syrią.

Amerykański minister obrony Chuck Hagel „zaaprobował prośbę Królestwa Jordanii dotyczącą rozmieszczenia F-16 i pocisków Patriot po manewrach” – poinformował w komunikacie rzecznik Pentagonu George Little.

W sąsiadującej z Jordanią Syrii od dwóch lat trwa wojna domowa. Amman zagroził wydaleniem syryjskiego ambasadora po tym, jak ten postraszył Jordańczyków obraniem na cel syryjskich wojsk stacjonujących w Jordanii rakiet Patriot.

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zwrócił się do władz Iraku o pomoc w ograniczeniu dostaw nowej broni do Syrii. „Sekretarz stanu wezwał Irak do podjęcia wszelkich możliwych środków w celu ograniczenia wsparcia wojskowego dla reżimu Asada i tym samym wywarcie niezbędnej presji na rzecz politycznego rozwiązania”.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*