USA potwierdzają: państwa Zatoki Perskiej wsparły naloty na siły IS (ZOBACZ ZDJĘCIA)

USA potwierdzają: państwa Zatoki Perskiej wsparły naloty na siły IS (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Wojsko Stanów Zjednoczonych potwierdziło we wtorek, że naloty na syryjskie pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) zostały przeprowadzone przy wsparciu Jordanii, Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Po nalotach dowództwo NATO poinformowało, że nie jest zaangażowane w operację przeciwko dżihadystom w Syrii. Tymczasem władze Wielkiej Brytanii podkreśliły, że nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie wsparcia nalotów na siły IS w Syrii. Rzecznik ministerstwa obrony powiedział, że rozmowy na ten temat nadal trwają.

Centralne Dowództwo Wojsk USA (CENTCOM) poinformowało w oświadczeniu, że działania podjęto w celu powstrzymania „nieuchronnego ataku” przeciwko interesom Zachodu i Stanów Zjednoczonych podejmowanego przez „doświadczonych weteranów Al-Kaidy”. Naloty przeprowadzono, wykorzystując tylko „amerykańskie środki” – napisano w komunikacie.

Podano, że Jordania, Bahrajn, Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie „także wzięły udział lub wspierały naloty na cele (IS)”.

W oświadczeniu poinformowano, że samoloty uczestniczące w bombardowaniach startowały z okrętów stacjonujących na wodach międzynarodowych Morza Czerwonego i północnej części Zatoki Arabskiej. Dodano, że „wszystkie samoloty bezpiecznie opuściły obszar nalotów”.

Niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Baracka Obamę strategii walki z IS siły zbrojne USA i państw sojuszniczych rozpoczęły w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje IS w Syrii. Urzędnicy w Pentagonie poinformowali, że celem kampanii jest pozbawienie bojowników bezpiecznego schronienia, jakim cieszą się w Syrii.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że USA i kraje sojusznicze przeprowadziły co najmniej 50 ataków z powietrza na pozycje IS w prowincjach Ar-Rakka i Dajr az-Zaur, na północy i wschodzie Syrii. Według tej organizacji w bombardowaniach zginęło co najmniej 20 bojowników IS.(PAP)

Zdjęcia: European Pressphoto Agency/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka
Tags: isis, naloty, Syria, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*