USA potępiły zamachy we Francji, Tunezji i Kuwejcie, wzywają do czujności

fot.Michael Reynolds/EPA

fot.Michael Reynolds/EPA

USA potępiły dokonane w piątek we Francji, Tunezji i Kuwejcie zamachy jako „odrażające” akty terroru, deklarując jednocześnie konieczność zachowania czujności szczególnie w związku ze zbliżającym się świętem narodowym 4 lipca.

„Stany Zjednoczone jak najsurowiej potępiają zamachy terrorystyczne, dokonane dzisiaj we Francji, Kuwejcie i Tunezji. Nasze myśli i modlitwy kierują się ku ofiarom tych odrażających zamachów, ich najbliższym i narodom wszystkich trzech krajów” – głosi oświadczenie Białego Domu.

W opublikowanym w związku z zamachami komunikacie minister bezpieczeństwa kraju Jeh Johnson napisał, że organy utrzymania porządku publicznego powinny zachować czujność i gotowość do działania, szczególnie przed amerykańskim świętem narodowym 4 lipca.

Nie wymienił on żadnych konkretnych zagrożeń, zapowiadając tylko, że władze „podejmą przedsięwzięcia na rzecz bezpieczeństwa, widoczne i niewidoczne, jakie są niezbędne dla ochrony narodu amerykańskiego”.

„Nadal zachęcamy wszystkich Amerykanów, by brali udział w publicznych imprezach i cieszyli się tym krajem w letnim sezonie, ale zawsze zachowując czujność” – zaznaczył Johnson.

Do co najmniej 37 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku uzbrojonego mężczyzny na plaży w pobliżu hotelu w tunezyjskim mieście Susa (Sousse) – poinformowało pod wieczór radio Mosaique FM, powołując sią na tunezyjskie ministerstwo zdrowia. Rannych zostało 36 osób.

25 osób zginęło, a 202 zostały ranne w zamachu w szyickim meczecie w stolicy Kuwejtu – poinformowało MSW tego kraju. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

W ataku na zakłady gazowe w Saint-Quentin-Fallavier, ok. 30 km na południowy wschód od Lyonu, zginęła jedna osoba, a co najmniej dwie zostały ranne. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*