USA potajemnie ewakuowały 12 osadzonych z więzienia w Afganistanie

USA potajemnie ewakuowały 12 osadzonych z więzienia w Afganistanie

Stany Zjednoczone bez rozgłosu odesłały do krajów 12 więźniów przetrzymywanych w amerykańskim więzieniu w Afganistanie – informują w czwartek przedstawiciele USA. W więzieniu tym przebywali podejrzani o terroryzm, którzy nie zostali formalnie osądzeni.

Żołnierz armii afganistańskiej patroluje ulice w mieście Herat fot.Jalil Rezayee/EPA

Żołnierz armii afganistańskiej patroluje ulice w mieście Herat fot.Jalil Rezayee/EPA

Do ojczystych krajów w ubiegłym miesiącu odesłano Francuza, Kuwejtczyka i 10 Pakistańczyków – twierdzą te źródła.

Prezydent USA Barack Obama w liście do Kongresu ujawnionym w czwartek poinformował, że w więzieniu Parwan pozostaje 38 osadzonych, którzy nie są Afgańczykami. Kilka miesięcy temu było ich ok. 50. W tej grupie znajdują się m.in. Jemeńczycy, Tunezyjczycy oraz inni Pakistańczycy, a także Rosjanin.

Ministerstwo obrony poinformowało Kongres o planach ewakuacji więźniów z 10-dniowym wyprzedzeniem – przekazały amerykańskie źródła.

Więzienie Parwan stanowi dla administracji Baracka Obamy podobny problem jak Guantanamo. W obu obiektach po zamachu z 11 września 2001 roku amerykańskie władze przetrzymują podejrzanych o terroryzm, którzy jednak nie zostali formalnie skazani.

Nie wiadomo, jakimi warunkami obwarowano majową operację odesłania więźniów do kraju.

Amerykańskie władze uważają niektórych nie-Afgańczyków przetrzymywanych w więzieniu Parwan za zbyt niebezpiecznych, aby mogli wyjść na wolność. Część z nich ma niejasne powiązania z konfliktem w Afganistanie, jak Jemeńczyk aresztowany w Bangkoku i potajemnie przetransportowany do Afganistanu – komentuje agencja Reutera.

W ostatnim czasie kontrowersje wywołało w USA uwolnienie amerykańskiego sierżanta Bowe’a Bergdahla, przetrzymywanego przez pięć lat przez talibów w Afganistanie, w zamian za pięciu wysokiej rangi talibów z więzienia w Guantanamo, uznawanych za wciąż niebezpiecznych. Wszyscy byli zaklasyfikowani przez Pentagon do grupy „wysokiego ryzyka”. Obecnie przebywają oni w Katarze. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*