USA podpisały traktat o handlu bronią konwencjonalną

USA podpisały traktat o handlu bronią konwencjonalną

USA podpisały w środę traktat regulujący międzynarodowy handel bronią konwencjonalną (ATT). Traktat parafował w siedzibie ONZ w Nowym Jorku sekretarz stanu USA John Kerry. USA są największym na świecie eksporterem broni konwencjonalnej.

Sekretarz stanu USA John Kerry podpisuje traktat o handlu bronią konwencjonalną fot. Andrew Gombert/PAP/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry podpisuje traktat o handlu bronią konwencjonalną fot. Andrew Gombert/PAP/EPA

ATT, który ma być ratyfikowany przez Kongres USA, jest pierwszym traktatem regulującym międzynarodowy handel bronią konwencjonalną, którego obroty szacuje się na 70 mld dolarów rocznie.

Traktat przewiduje, że kraje nie będą mogły eksportować broni, jeśli naruszałoby to międzynarodowe embargo.

Ponadto każdy kraj przed dokonaniem transakcji ma ocenić, czy istnieje ryzyko, że sprzedawana broń trafi w ręce terrorystów lub przestępców, albo też zostanie użyta do ludobójstwa i innych zbrodni wobec ludności cywilnej oraz do atakowania chronionych obiektów cywilnych, jak szkoły czy szpitale. Handel byłby też zakazany w przypadku dużego prawdopodobieństwa, że dostarczona broń zwiększy przemoc wobec kobiet i dzieci.

Traktat obejmuje zarówno broń lekką, jak i ciężką, a więc również czołgi, samoloty, śmigłowce wojskowe, rakiety i okręty wojenne. Dotyczy tylko przepływów międzynarodowych, nie dotyczy legislacji narodowej i nie nakłada żadnych nowych zobowiązań na krajowy handel bronią.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*