USA planują rozmowy z Meksykiem o walce z nielegalną imigracją

Granica amerykańsko-meksykańska w Tijuanie fot.Mike Nelson/EPA

Granica amerykańsko-meksykańska w Tijuanie fot.Mike Nelson/EPA

Biały Dom zapowiedział w środę, że jeszcze w tym tygodniu sekretarz stanu Rex Tillerson i minister bezpieczeństwa narodowego John Kelly będą rozmawiać z przedstawicielami władz Meksyku o wysiłkach administracji Donalda Trumpa w walce z nielegalną imigracją.

Agencja dpa informuje, że Tillerson i Kelly będą rozmawiać w czwartek w Meksyku z prezydentem Enrique Peną Nieto oraz szefami meksykańskich resortów spraw zagranicznych i wewnętrznych oraz przedstawicielami ministerstw obrony i finansów.

Associated Press pisze, że Tillerson ma przybyć do Meksyku w środę wieczorem (czasu miejscowego). Kelly dołączy do niego po zakończeniu wizyty w Gwatemali.

Szef dyplomacji Meksyku Luis Videgaray oświadczył tego dnia, że jego kraj nie zaakceptuje „jednostronnych” propozycji USA w sprawie imigracji. Podkreślił, że Meksyk nie zawaha się zwrócić się do organizacji międzynarodowych, żeby bronić Meksykanów za granicą.

Videgaray potwierdził, że nowe propozycje USA będą głównym przedmiotem rozmów przedstawicieli władz Meksyku z Tillersonem i Kellym.

Liczbę Meksykanów mieszkających nielegalnie w USA szacuje się na 5,8 miliona.

Kelly powiedział w środę na konferencji prasowej w Gwatemali, że dekret Donalda Trumpa w sprawie imigracji miał na celu identyfikowanie nielegalnych imigrantów i odsyłanie ich do krajów pochodzenia „tak szybko, jak to możliwe”.

Dzień wcześniej w USA wydano nowe wytyczne, obejmujące plan deportowania nielegalnych imigrantów do krajów, z których przybyli, co – jak podkreśla Reuters – w wielu wypadkach oznacza Meksyk.

Wydane przez ministerstwo bezpieczeństwa narodowego wytyczne dla agentów imigracyjnych są częścią szerszego planu ochrony granic i kontroli imigracji zawartego w rozporządzeniach podpisanych przez Trumpa 25 stycznia.

Przedstawiciele ministerstwa bezpieczeństwa narodowego zaznaczali w rozmowach z dziennikarzami, że choć deportowany może być każdy nielegalny imigrant, to resort będzie się skupiał na osobach stanowiących zagrożenie. Chodzi tu konkretnie o ludzi, którzy przybyli do USA niedawno bądź też zostali skazani za przestępstwa lub oczekują na osądzenie. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Zenada
  Zenada 22 lutego, 2017, 22:29

  Za Buscha mielismy alkaide za Trumpa nielegalnych jak u sovietow narod musi miec wroga na ktorego mozna zwalic wszyskie problemy Dokladnie tak jak Berlin 1939 Kiedy ta nienawisc sie skonczy Kaczynski ma niemcow i arabow Putin amerykanskich szpiegow

  Reply this comment
 2. Chris
  Chris 23 lutego, 2017, 10:43

  Canada na ten przyklad zawsze odsylala I odsyla nielegalnych z karju z jakiego przekroczyli granice nielegalnie czyli np. jezeli ktos przekroczyl granice przedostajac sie z USA do Canady to jest spowrotem odsylany do USA , jednak w Kanadzie jest program taki ze oile nieleglany wyrazi zgode na oplacenie swojej powrotnej podruzy z wlasnych pieniedzy wtedy deportowany byc moze do karju z ktorego pochodzi oczywiscie jezeli posiada aktualny passport wsojego kraju . W USA takie mozliwosci sa sporadyczne wiec koszty ponosi panstwo a dokladnie podatnik .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*