USA ostrzegają Koreę Płn. przed kolejnymi testami broni atomowej

USA ostrzegają Koreę Płn. przed kolejnymi testami broni atomowej

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ostrzegł w piątek władze Korei Północnej, by nie przeprowadzały kolejnego testu broni atomowej. Zapowiedział jednocześnie, że każda próba nuklearna Pjongjangu spotka się ze zdecydowaną międzynarodową reakcją. 

Prezydent Barack Obama fot.Junko Kimura-Matsumoto/POOL/PAP/EPA

Prezydent Barack Obama fot.Junko Kimura-Matsumoto/POOL/PAP/EPA

„Jeżeli Korea Północna popełni błąd przeprowadzając kolejny test atomowy, powinna się liczyć ze zdecydowaną reakcją społeczności międzynarodowej” – powiedział Obama w rozmowie z południowokoreańskim dziennikiem Dzung-ang Ilbo.

Wcześniej we wtorek południowokoreańskie media podały, że rząd w Seulu uzyskał informacje o zwiększonej aktywności w miejscu, gdzie Korea Północna przeprowadza podziemne testy nuklearne – co świadczyłoby o przygotowaniach do kolejnej takiej próby.

Na działania władz w Pjongjangu zareagowały również Chiny, które ostrzegły Koreę Północną przed takim posunięciem. Zdaniem Pekinu działania tego państwa mogą zagrozić stabilizacji w regionie.

„Chinom zależy na pokoju i stabilizacji. Nie dopuścimy żeby wojna i chaos rozprzestrzeniały się u naszych granic” – powiedział w czwartek rzecznik chińskiego MSZ.

Amerykański prezydent rozpoczął w piątek wizytę w Korei Południowej w ramach podróży po czterech państwach azjatyckich. Agencja Reutera podkreśla, że celem jego przyjazdu jest m.in. zapewnienie władz Seulu o amerykańskich zobowiązaniach sojuszniczych.

Wcześnie Obama przebywał w Japonii, a po Korei Południowej odwiedzi jeszcze Malezję i Filipiny.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*