USA oczekują od Kuby działań na rzecz poprawy wzajemnych stosunków

USA oczekują od Kuby działań na rzecz poprawy wzajemnych stosunków

USA oczekują od Kuby kolejnych działań, które umożliwią poprawę wzajemnych relacji.

Więzienie w Guantanamo  fot.John Riley/PAP/EPA

Więzienie w Guantanamo
fot.John Riley/PAP/EPA

„Kluczową kwestią jest przypadek więzionego na Kubie obywatela USA Alana Grossa” – powiedział w Hawanie Edward Alex Lee, szef amerykańskiej delegacji rządowej, która rozmawiała w stolicy Kuby na temat legalnej imigracji.

64-letni Gross przebywa od 2009 roku w kubańskim więzieniu. Rozdawanie przez niego na wyspie komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego władze w Hawanie uznały za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo. W marcu 2011 roku został za to skazany na 15 lat więzienia.

USA i Kuba nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1961 roku.

Przedstawiciele obu krajów spotkali się w czwartek w Hawanie, by dyskutować na temat istniejących umów dotyczących legalnej imigracji.

To drugie takie spotkanie od lipca roku 2013. Na mocy umów podpisanych w latach 1994 i 1995 oba rządy zobowiązały się do promowania bezpiecznej, legalnej i uporządkowanej migracji między Kubą a Stanami Zjednoczonymi i spotykają się co pół roku, by dokonać przeglądu tego, co się dzieje w tej sprawie.

W ostatnich miesiącach oba rządy prowadzą też rozmowy w sprawie wznowienia bezpośrednich usług pocztowych i koordynacji działań w przypadku katastrof na morzu, np. wycieków ropy naftowej, czy współpracy w walce z przemytem narkotyków.

Niedawno media rozpisywały się na temat uścisku dłoni, jaki podczas uroczystości żałobnych po śmierci Nelsona Mandeli w grudniu wymienili prezydent USA Barack Obama i prezydent Kuby Raul Castro. Zaczęto nawet mówić o możliwości amerykańsko-kubańskiego zbliżenia. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*