USA nałożyły sankcje na byłego prezydenta Jemenu

USA nałożyły sankcje na byłego prezydenta Jemenu

USA nałożyły w poniedziałek sankcje na byłego prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Saleha i dwóch wysokiej rangi dowódców rebeliantów szyickich z ruchu Huti za stwarzanie zagrożenia dla pokoju i stabilizacji kraju. W piątek sankcje nałożyła na nich ONZ.

Amerykańskie sankcje przeciwko Salehowi, Abd al-Chalikowi al-Hutiemu i Abdullahowi Jahji al-Hakimowi zamrażają ich aktywa w USA i zakazują jakichkolwiek transakcji z nimi amerykańskim firmom i obywatelom.

Jemen, graniczący z Arabią Saudyjską, jest tak jak ona sojusznikiem USA. Sana usiłuje położyć kres politycznym niepokojom, które zaczęły się wraz z masowymi protestami przeciwko Salehowi, który prezydentem był przez 33 lata.

Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w piątek sankcje wobec Saleha i obu dowódców za zagrażanie pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Jemenu.

Sankcje polegają na zakazie wydawania wiz wjazdowych dla Saleha i jego towarzyszy przez wszystkie kraje członkowskie ONZ oraz zamrożeniu jego aktywów w bankach tych krajów.

Do uchwalenia sankcji potrzebna była zgoda wszystkich 15 członków Rady Bezpieczeństwa. Ambasador Litwy w ONZ Raimonda Murmokaite, która przewodniczy komisji Rady ds. sankcji, zawiadomiła na Twitterze, że do wyznaczonego terminu w piątek wieczorem nie wpłynął żaden sprzeciw i wobec tego sankcje weszły w życie.

Saleh, były prezydent Jemenu Północnego, był prezydentem zjednoczonego Jemenu w latach 1990-2012. W lutym 2012 roku ustąpił i przekazał władzę dotychczasowemu wiceprezydentowi Abd ar-Rab Mansurowi al-Hadiemu. Saleh – oskarżany o liczne zbrodnie i prześladowanie opozycji – sprzymierzył się następnie z rebeliantami szyickimi z plemienia Huti i wspiera walkę z legalnymi władzami Jemenu. (PAP)

Na zdjęciu: Ali Abdullah Saleh fot.Yahya Arhab/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*