USA nałożyły sankcje na 52 osoby prawne i fizyczne

USA nałożyły sankcje na 52 osoby prawne i fizyczne

Stany Zjednoczone wpisały w czwartek na tzw. listę Magnitskiego 52 osoby prawne i fizyczne, które według USA są zamieszane w łamanie praw człowieka i korupcję – powiadomiono na stronie amerykańskiego ministerstwa skarbu.

Dziś Stany Zjednoczone zajmują zdecydowane stanowisko wobec łamania praw człowieka i korupcji na całym świecie poprzez wykluczenie tych podmiotów z amerykańskiego systemu finansowego; skarb państwa zamraża ich aktywa i publicznie potępia skandaliczne działania, których się dopuścili – oświadczył minister skarbu Steven T. Mnuchin.

Objęcie sankcjami skutkuje zablokowaniem wszelkich aktywów podlegających jurysdykcji USA oraz zabrania Amerykanom prowadzenia interesów z objętymi sankcjami jednostkami.

Na liście znalazł się m.in. birmański dowódca Maung Maung Soe, który nadzorował akcję wymierzoną w mniejszość muzułmańską Rohingjów w stanie Rakhine (Arakan), w wyniku której od końca sierpnia 2017 roku ponad 620 tys. Rohingjów uciekło do sąsiedniego Bangladeszu. Ministerstwo skarbu podkreśliło, że Stany Zjednoczone zweryfikowały dowody dotyczące działań Maung Maung Soe, w tym zarzuty, według których birmańskie służby dopuszczały się pozasądowych egzekucji, przemocy seksualnej, bezprawnych aresztowań czy palenia wiosek.

Wśród osób objętych sankcjami znaleźli się również: były przywódca Gambii Yahya Jammeh, który został obalony w styczniu po ponad 20 latach rządów twardą ręką; Siergiej Kusiuk – były dowódca Berkutu (ukraińskich oddziałów specjalnych milicji); izraelski miliarder Dan Gertler, który zdaniem USA dorobił się na „mglistych i skorumpowanych” interesach prowadzonych w Demokratycznej Republice Konga, i Mukhtar Hamid Shah – pakistański chirurg, który według pakistańskiej policji był zamieszany w handel ludzkimi organami. Sankcje nałożono też m.in. na Slobodana Tasicia, jednego z największych handlarzy broni na Bałkanach.

Na listę wpisano jednego obywatela Rosji – biznesmena i syna rosyjskiego prokuratura generalnego Jurija Czajki – Artioma Czajkę. Znalazła się na niej też córka byłego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa – Gulnara Karimowa. Jak napisano, Karimowa „kierowała przestępczym syndykatem, który przejmował firmy, monopolizował rynki, domagał się łapówek i zajmował się wymuszaniem”.

W 2012 roku amerykański Kongres uchwalił tzw. ustawę Magnitskiego, na podstawie której zakazano wjazdu do USA kilkudziesięciu osobom powiązanym z zatrzymaniem, nękaniem i śmiercią prawnika Siergieja Magnitskiego czy niszczeniem firmy, dla której pracował. Na podstawie ustawy zamrożono też konta takich osób w amerykańskich bankach. Potem ustawę rozszerzono na wszystkich obcokrajowców obwinianych o korupcję i łamanie praw człowieka.(PAP)

Categories: Ameryka
Tags: sankcje

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*