USA nakładają sankcje w związku z użyciem broni chemicznej w Syrii

USA nakładają sankcje w związku z użyciem broni chemicznej w Syrii

Resort finansów USA poinformował w środę, że nałożył sankcje na pięć grup i osiem osób, które odegrały kluczową rolę w produkcji syryjskiej broni chemicznej; są one odpowiedzialne za dostarczanie części elektronicznych dla syryjskiej agencji produkującej tę broń.

„Kontynuujemy kampanię na rzecz powstrzymania brutalnych ataków reżimu (prezydenta Syrii Baszara) el-Asada, biorąc na cel siatki, które zajmowały się dostawami i wspierały program broni chemicznej” – powiedziała wiceminister ds. terroryzmu Sigal Mandelker.

„Straszliwe użycie broni chemicznej, w tym do ataków na niewinne kobiety i dzieci, pozostaje w naszej pamięci” – dodała.

W lipcu Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) po długich badaniach poinformowała, że w syryjskiej Dumie 7 kwietnia użyto chloru. Państwa zachodnie oskarżyły reżim Asada o wykorzystanie broni chemicznej w tym ataku, w którym zginęło co najmniej 40 osób. W ramach odwetu USA, Francja i Wielka Brytania przeprowadziły naloty na syryjskie cele.

Stosowanie chloru jako broni chemicznej jest niezgodne z konwencją o zakazie broni chemicznej, która obowiązuje od 1997 roku.

Broń chemiczna była także już wcześniej wykorzystywana podczas trwającego od siedmiu lat konfliktu w Syrii, ale polityczne spory między zachodnimi mocarstwami a wspierającą syryjski reżim Rosją blokują działania ONZ i OPCW. Władze w Damaszku i Moskwie o stosowanie broni chemicznej oskarżają walczących w Syrii rebeliantów.

W ramach porozumienia z 2013 roku Syria zgodziła się zniszczyć swoje zasoby broni chemicznej, proces ten był objęty międzynarodową kontrolą, a arsenał został w 2014 roku wywieziony z Syrii i zniszczony, wkrótce jednak pojawiły się wątpliwości, czy Syria zgłosiła wszystkie zapasy takiej broni i czy wszystkie jej fabryki zostały zniszczone. (PAP)

fot.ATEF SAFADI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*