0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA: Malezja i Kuba poczyniły postęp w walce z handlem ludźmi

USA: Malezja i Kuba poczyniły postęp w walce z handlem ludźmi

-

Malezyjska policja przygotowuje się do patrolu fot.Fazry Ismail/EPA
Malezyjska policja przygotowuje się do patrolu fot.Fazry Ismail/EPA

W opublikowanym w poniedziałek raporcie Departament Stanu USA ponownie oskarżył m.in. Rosję, Iran i Koreę Płn., że czynią za mało wysiłków, by walczyć z handlem ludźmi na świecie. Z amerykańskiej czarnej listy w tej sprawie usunięto natomiast Kubę i Malezję.

Departament stanu opublikował w poniedziałek swój doroczny raport, w którym ocenił 188 państw pod kontem wysiłków podejmowanych w celu zwalczania handlu ludźmi.

REKLAMA

Najnowszy dokument wywołał krytykę ze strony organizacji praw człowieka oraz niektórych kongresmenów, którzy ocenili, że jest zbyt polityczny. Z amerykańskiej tzw. czarnej listy państw, które „nie spełniają międzynarodowych norm” oraz czynią najmniej wysiłków w walce z handlem ludźmi usunięta została bowiem Malezja, ważny partner handlowy USA, która jest jednym z 11 państw regionu Azji i Pacyfiku, z którymi USA chcą zawrzeć nowe porozumienie o wolnym handlu.

Departament Stanu USA ocenił, że Malezja „poczyniła znaczące wysiłki”, przyznając jednocześnie, że kraj ten „wciąż jest miejscem docelowym, a w mniejszym stopniu także źródłem i krajem tranzytowym dla kobiet, mężczyzn i dzieci, które są ofiarami pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego”.

Podobnie Kuba, z którą USA wznowiły właśnie przerwane ponad pół wieku temu stosunki dyplomatyczne, została usunięta z czarnej listy i wpisana do drugiej kategorii tzw. państw „pod obserwacją” (z ang. watch list), które nie spełniają minimalnych norm, ale czynią wysiłki, by się poprawić.

„Podniesienie pozycji Malezji i Kuby świadczy o polityzacji raportu i przypieczętowaniu poparcia dla państw, które na to nie zasługują, gdyż nie podjęły podstawowych wysiłków” – ocenił w opublikowanym oświadczeniu senator z Partii Demokratycznej Robert Menendez, przeciwnik zbliżenia Waszyngtonu i Hawany.

Większość państw znajdujących się na amerykańskiej czarnej liście (czyli 3. kategoria), w tym Iran, Wenezuela, Korea Północna, Algieria, Zimbabwe czy Syria są na niej od lat. Rosja figuruje na niej od 2013 roku. Chiny w ubiegłym roku awansowały z czarnej listy do 2. kategorii państw „pod obserwacją” i w tegorocznym raporcie utrzymały tę pozycję. Kilka państw, w tym Białoruś i Sudan Południowy spadły w tym roku do najgorszej kategorii.

Większość państw europejskich, w tym Polska, a także Australia, Izrael, Tajwan czy Armenia jest zakwalifikowana w raporcie do grupy państw 1. kategorii, czyli takich, które walczą z handlem ludźmi i respektują wszystkie międzynarodowe normy w tej sprawie.

Prezentując raport sekretarz stanu John Kerry powiedział, że jego celem nie jest „identyfikować i piętnować”, a raczej pobudzać kraje do działań w walce z handlem ludźmi, który według ONZ przynosi przestępcom co roku 150 mld dolarów dochodów m.in. w sektorze wydobywczym, budownictwie, a także usługach domowych.

„Handel ludźmi to obelga dla godności ludzkiej i atak na wolność” – dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

USA szacują, że ofiarami „handlu żywym towarem” jest około 20 mln osób na świecie.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091290237 views

REKLAMA

2091290541 views

REKLAMA

2093087001 views

REKLAMA

2091290823 views

REKLAMA

2091290969 views

REKLAMA

2091291114 views