USA krytykują Chiny za działania na Morzu Południowochińskim

USA krytykują Chiny za działania na Morzu Południowochińskim

Działania Chin na Morzu Południowochińskim negatywnie wpływają na stosunki z USA. Mogą także doprowadzić do podważenia sensu współpracy między rządami w Waszyngtonie i Pekinie – powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel władz USA. 

Szef sztabu armii chińskiej Fang Fenghui (w środku, z prawej) salutuje żołnierzom amerykańskim  fot.Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Szef sztabu armii chińskiej Fang Fenghui (w środku, z prawej) salutuje żołnierzom amerykańskim fot.Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

W Stanach Zjednoczonych z wizytą przebywa szef sztabu armii chińskiej generał Fang Fenghui. Podczas rozmów z przedstawicielem Pekinu amerykański wiceprezydent Joe Biden skrytykował politykę Chin w stosunku do sąsiadów na Morzu Południowochińskim. Generał Fenghui został poinformowany przez Bidena, że ostatnie posunięcia rządu w Pekinie są „groźne i mają charakter prowokacji” – relacjonował agencji Reutera anonimowy przedstawiciel amerykańskich władz.

W czwartek w prowincji Ha Tinh w środkowej części Wietnamu wybuchły antychińskie zamieszki, w których zginęło co najmniej 21 osób. Media relacjonowały, że celem ataków demonstrantów były m.in. zakłady i fabryki, na których znajdowały się chińskie napisy.

Powodem protestów było zainstalowanie w ubiegłym tygodniu przez Chiny platformy wiertniczej w pobliżu Wysp Paracelskich na bogatym w zasoby naturalne Morzu Południowochińskim, o które Hanoi toczy spór z Pekinem. Oba państwa spierają się również o zwierzchność nad Wyspami Spratly na tym akwenie.

Przemawiając na konferencji prasowej w Pentagonie generał Fenghui zapowiedział, że Chiny nie wycofają się z wydobycia ropy naftowej z platform na Morzu Południowochińskim.

„To co będziemy teraz robić, to sprawdzimy czy nasze instalacje są bezpieczne, a wydobycie nie będzie zakłócone. (…) Myślę, że opinia światowa powinna potraktować tę kwestię obiektywnie” – mówił Fengui.

W reakcji na protesty i doniesienia o atakowaniu chińskich fabryk szef MSZ Chin Wang Yi odbył w czwartek wieczorem rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Wietnamu Pham Binh Minhem. Przedstawiciel rządu w Pekinie podkreślił, że „Wietnam ponosi odpowiedzialność za brutalne ataki na chińskie firmy i obywateli” – poinformowała w piątek chińska agencja Xinhua.

Wang Yi domagał się także od władz w Hanoi, aby te podjęły jak najszybsze działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa chińskiemu kapitałowi i obywatelom. Do Wietnamu Pekin wysłał też specjalną grupę roboczą, która ma pomóc w rozładowaniu sytuacji – informuje Xinhua.

Zamieszki przypadły na jeden z najgorszych okresów w stosunkach chińsko-wietnamskich od czasu krótkiej wojny o przebieg granic w 1979 roku – zauważa agencja Reutera. Od wybuchu protestów kilkuset Chińczyków uciekło z Wietnamu, a chińskie MSZ odradza obywatelom podróże do tego kraju. (PAP)

 

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*