USA: koalicja gotowa wysłać do Iraku ok. 1,5 tys. żołnierzy

USA: koalicja gotowa wysłać do Iraku ok. 1,5 tys. żołnierzy

Koalicja walcząca z Państwem Islamskim (IS) jest gotowa wysłać ok. 1,5 tys. żołnierzy do Iraku; będą pełnić rolę doradczą i szkolić irackich oraz kurdyjskich żołnierzy walczących z dżihadystami – poinformował w poniedziałek amerykański generał James Terry.

Gen. Terry, który dowodzi koalicją walczącą z IS w Iraku i Syrii, powiedział, że takie zobowiązanie padło na konferencji członków koalicji 2 i 3 grudnia.

Nie sprecyzował, które kraje wyślą swoich żołnierzy, ale przekazał, że będą oni reprezentować przekrój koalicji, w której skład wchodzi obecnie niemal 40 państw.

Gen. Terry poinformował też, że wysłanie tych sił jest planowane dodatkowo – oprócz ok. 3 tys. amerykańskich wojskowych, którzy mają trafić do Iraku; zgodę na ich rozmieszczenie wydał prezydent Barack Obama.

Amerykański generał powiedział o tych planach dziennikarzom, którzy towarzyszą ministrowi obrony Chuckowi Haglowi w Kuwejcie.(PAP)

fot.Armin Weigel/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*