USA, Kanada chcą kampanii dyplomatycznej przeciw Korei Płn.

fot.Jeon Heon-Kyun/EPA

Departament Stanu poinformował w środę, że USA i Kanada zorganizują spotkanie z przedstawicielami Japonii i Korei Płd. ws. kampanii dyplomatycznej przeciw Korei Płn. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson zapowiedział nowe amerykańskie sankcje wobec Pjongjangu.

Tillerson rozmawiał w środę z ministrami spraw zagranicznych Japonii i Kanady w związku z wtorkowym testem północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) – poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu.

„Wszystkie kraje muszą wykorzystać jak najsilniejsze ekonomiczne i dyplomatyczne (naciski) na Koreę Północną” – dodała. Podkreśliła, że państwa te powinny „wyrzucić” pracujących tam robotników z Korei Północnej, ponieważ ich zarobki „idą na programy rakietowe i nuklearne”.

Nie wyjaśniła jednak, na czym mają polegać nowe sankcje USA wobec północnokoreańskiego reżimu. Jak powiedziała, wypracowywane są szczegóły dalszych restrykcji dotyczących handlu morskiego Korei Północnej.

Wcześniej w środę prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że rozmawiał z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem o wywarciu presji na Pjongjang. „Dodatkowe sankcje zostaną nałożone dzisiaj na Koreę Północną” – napisał prezydent.

Xinhua podała jedynie, że Xi zapewnił Trumpa, że jego celem jest osiągnięcie pokoju i stabilizacji w Azji Północno-Wschodniej.

Jak pisze EFE, wkrótce potem Tillerson „zasugerował”, że nowe restrykcje będą nałożone jednostronnie przez USA.

Waszyngton „ma długą listę możliwych dodatkowych sankcji; niektóre z nich dotyczą instytucji finansowych i ministerstwo finansów poinformuje o nich, gdy będzie gotowe je zastosować” – dodał.

Pjongjang przeprowadził kolejną próbę ICBM we wtorek nad ranem czasu miejscowego; dwa testy takich samych pocisków balistycznych Korea Płn. przeprowadziła w lipcu. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*