USA: jedna trzecia Faludży wyzwolona z rąk IS

Wojsko irackie na przedmieściach Falludży fot.Nawras Aamer/EPA

Wojsko irackie na przedmieściach Falludży fot.Nawras Aamer/EPA

Dowodzona przez USA koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu podała we wtorek, że około jednej trzeciej Faludży wyzwolono z rąk Państwa Islamskiego (IS). Iracki rząd kilka dni temu rząd ogłosił zwycięstwo nad dżihadystami kontrolującymi miasto.

Rzecznik koalicji płk Christopher Garver powiedział w Bagdadzie, że wciąż trwają walki między irackimi siłami a dżihadystami z IS w pozostałych częściach Faludży, z której w trakcie ostatnich walk uciekła większość mieszkańców. Podał, że „oczyszczone” z dżihadystów są tylko zachodnie rejony miasta, a ofensywa iracka postępuje w kierunku centrum.

Iracki premier Hajder al-Abadi informował w piątek w telewizji, że siły rządowe przejęły kontrolę nad większością miasta, i zapowiadał całkowitą likwidację ostatnich pozycji IS w ciągu nadchodzących godzin.

Iracki generał Abdelwahab al-Sadi z dowództwa ofensywy na Faludżę powiedział w poniedziałek, że w trwającej od miesiąca operacji zabitych zostało ok. 2,5 tys. dżihadystów IS. Ich początkową liczbę oszacował na 3,5-4 tys. Nie podał, jakie są straty po stronie sił irackich wspieranych z powietrza przez międzynarodową koalicję dowodzoną przez USA.

Faludża, pierwsze miasto Iraku zajęte w 2014 roku przez Państwo Islamskie, jest ostatnim bastionem tej organizacji w prowincji Anbar, położonej na zachód od Bagdadu. (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: falludża, is, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*