USA: „istotne” rozmowy Kerry’ego i Zarifa ws. programu nuklearnego Iranu

USA: „istotne” rozmowy Kerry’ego i Zarifa ws. programu nuklearnego Iranu

USA i Iran mają nadzieję na przyspieszenie rozmów ws. irańskiego programu nuklearnego w celu dotrzymania terminu zawarcia ramowego porozumienia, jak wynika ze środowych „istotnych” rozmów w Genewie szefów dyplomacji obu krajów – piszą agencje.

Powołują się na przedstawicieli władz USA.

John Kerry i Mohammad Dżawad Zarif, którzy tego dnia w Genewie rozmawiali przez pięć godzin, spotkali się w środę wieczorem po raz drugi w hotelu Mandarian – powiadomił wysoki przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu.

Reporterzy, jak pisze Reuters, widzieli Kerry’ego wracającego do hotelu, gdzie wcześniej tego dnia politycy przez pięć godzin prowadzili rozmowy, odbyli też 15-minutową przechadzkę wzdłuż Rodanu.

Kerry, jak pisze Associated Press, miał opuścić Genewę, by udać się do Bułgarii, lecz odroczył wyjazd ze względu na drugie, wieczorne spotkanie z Zarifem. Minister spraw zagranicznych Iranu jeszcze przed pierwszym spotkaniem z Kerrym powiedział, że rozmowy te pokażą, iż obie strony są świadome znaczenia przyspieszenia tempa negocjacji.

W Genewie w czwartek ma dojść do kolejnych negocjacji Iranu z sześcioma mocarstwami (tzw. grupą 5+1, którą tworzą USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy).

Celem negocjacji jest uzyskanie gwarancji, że strona irańska nie będzie dążyć do budowy broni jądrowej. Teheran zaprzecza, by pod przykrywką programu cywilnego pracował nad bronią jądrową, czego obawia się Zachód. Negocjacje przedłużono do końca czerwca 2015 roku. W marcu, jak pisze AP, ma być wypracowane porozumienie ramowe.

W ramach zawartego w Genewie tymczasowego porozumienia z listopada 2013 roku Teheran wstrzymał wzbogacanie uranu do 20 proc. w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji, w tym za dostęp do części zamrożonych zysków ze sprzedaży ropy.(PAP)

Na zdjęciu: John Kerry fot.Michael Reynolds/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*