USA i UE zaapelowały o ściganie organizatorów zabójstwa Niemcowa

USA i UE zaapelowały o ściganie organizatorów zabójstwa Niemcowa

W trzecią rocznicę śmierci zastrzelonego w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa USA i UE we wtorek wezwały ponownie władze Rosji do postawienie przed sądem wszystkich zamieszanych w tę zbrodnię, w tym jej organizatorów i zleceniodawców.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej amerykańskiego Departamentu Stanu jego rzeczniczka Heather Nauert przypomniała o Niemcowie, który „poświęcił swe życie służbie publicznej i uczynieniu Rosji bardziej wolną i kwitnącą”.

Departament Stanu pisze, że dokonania Niemcowa wciąż inspirują Rosjan i wielu ludzi na całym świecie do walki o sprawiedliwe, demokratyczne i odpowiedzialne rządy władz.

„Czcząc pamięć o życiu i działalności Borysa Niemcowa, ponawiamy nasz apel do rządu Rosji o dotrzymanie zobowiązań do promowania i obrony uniwersalnych praw człowieka, w tym wolności słowa, zgromadzeń” – głosi oświadczenie Departamentu Stanu.

O pełne i przejrzyste wyjaśnienie morderstwa Borysa Niemcowa zaapelowała we wtorek też UE.

Jej ambasador w Federacji Rosyjskiej Markus Ederer podkreślił, że Niemcow pozostawił „ważną polityczna spuściznę” jako bojownik o nowoczesną, dostatnią i demokratyczną Rosję i inspirator wielu innych.

„Jego zabójstwo musi zostać wyjaśnione w sposób pełny i przejrzysty, aby mieć pewność, że wszyscy sprawcy, organizatorzy i wspólnicy zostali pociągnięci do odpowiedzialności” – czytamy w oświadczeniu UE.

Borys Niemcow – były wicepremier Rosji i polityk opozycji antykremlowskiej – został zamordowany w Moskwie 27 lutego 2015 roku. Zabito go strzałami w plecy na Wielkim Moście Moskworeckim nieopodal Kremla.

W roku 2017 sąd wojskowy w Moskwie skazał na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Zaura Dadajewa, który według ławy przysięgłych zastrzelił Niemcowa.

Czterech współoskarżonych otrzymało kary od 11 do 19 lat kolonii karnej. Wszyscy skazani pochodzą z Czeczenii, część z nich związana była ze strukturami siłowymi tej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

Bliscy Niemcowa i reprezentujący ich adwokaci bez powodzenia wnosili w trakcie procesu o przesłuchanie wysokich rangą urzędników czeczeńskich, którzy ich zdaniem mogą mieć związek ze zleceniem zabójstwa.(PAP)

Categories: Ameryka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*