USA i Polska rozpoczęły konsultacje ws. współpracy militarnej

USA i Polska rozpoczęły konsultacje ws. współpracy militarnej

Polska i Stany Zjednoczone rozpoczęły intensywne konsultacje na temat wzmocnienia współpracy militarnej, także w zakresie ćwiczeń wojsk powietrznych obu krajów – podkreślił premier Donald Tusk. 

fot.Tomasz Gzell/PAP/EPA

fot.Tomasz Gzell/PAP/EPA

„Polska i Stany Zjednoczone rozpoczęły właśnie intensywne konsultacje na temat wzmocnienia współpracy militarnej, w tym w zakresie kolejnych ćwiczeń z wykorzystaniem sił powietrznych Polski i USA, i to jest kwestia najbliższego czasu” – powiedział premier w Sejmie.

Nawiązał w ten sposób do środowej informacji Pentagonu, że Stany Zjednoczone zintensyfikują wspólne ćwiczenia lotnicze prowadzone z Polską oraz zwiększą swój udział w ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Waszyngton ma zamiar upewnić w ten sposób swych wschodnioeuropejskich sojuszników należących do NATO o swym zaangażowaniu w ich bezpieczeństwo, w związku z zaniepokojeniem, jakie wywołały działania militarne Rosji na Ukrainie.

Tusk podkreślił, że są i inne działania rządu ws. bezpieczeństwa, o których nie będzie mówił, bo nie powinny być one przedmiotem debaty publicznej. (PAP)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*