USA i Korea Płd. przeprowadzą manewry wojskowe

USA i Korea Płd. przeprowadzą manewry wojskowe

USA i Korea Płd. przeprowadzą w dniach 24 lutego – 18 marca doroczne manewry wojskowe, mimo protestów Korei Północnej – poinformowało w poniedziałek dowództwo połączonych sił obu krajów.

Wspólne manewry wojsk USA i Korei Południowej w marcu 2013 roku fot.Jeon Heon-Kyun/PAP/EPA

Wspólne manewry wojsk USA i Korei Południowej w marcu 2013 roku fot.Jeon Heon-Kyun/PAP/EPA

W opublikowanym oświadczeniu podkreślono, że o manewrach „Key Resolve” i „Foal Eagle” poinformowano stronę północnokoreańską.

Korea Północna wcześniej wezwała do odwołania manewrów określając je jako „wstęp do wojny” i ostrzegając, że mogą one zaszkodzić planowanemu spotkaniu rodzin rozdzielonych od czasów wojny koreańskich w latach 1950-53.

W ub. roku doszło do poważnego kryzysu wokół podobnych manewrów. Korea Północna zagroziła wówczas atakami z użyciem broni nuklearnej na Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

Pjongjang wycofał niedawno zaproszenie dla specjalnego wysłannika USA Roberta Kinga, który miał rozmawiać na temat zwolnienia przetrzymywanego od listopada 2012 r. w Korei Północnej amerykańskiego misjonarza Kennetha Bae.

Analitycy wiążą tę decyzję z zapowiedzią manewrów, ale rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki oświadczyła, że te dwie sprawy nie mają ze sobą związku. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*