USA i Filipiny podpisały układ o zacieśnieniu współpracy wojskowej

USA i Filipiny podpisały układ o zacieśnieniu współpracy wojskowej

USA i Filipiny podpisały w poniedziałek, na krótko przed przybyciem na Filipiny prezydenta Obamy, układ o zacieśnieniu współpracy wojskowej, który ma być przeciwwagą dla zwiększającej się obecności wojskowej Chin w regionie. 

Sekretrz obrony Filipin Voltaire Gazmin (z lewej) i amerykański ambasador Philip Goldberg po podpisaniu układu fot.Ritchie B. Tongo/PAP/EPA

Sekretrz obrony Filipin Voltaire Gazmin (z lewej) i amerykański ambasador Philip Goldberg po podpisaniu układu fot.Ritchie B. Tongo/PAP/EPA

Przewidziany na 10 lat układ podpisali minister obrony Filipin Voltaire Gazmin i ambasador USA w Manili Philip Goldberg. Przewiduje on m. in. większy dostęp amerykańskich sił zbrojnych do baz wojskowych, lotnisk i portów morskich na Filipinach.

„Ściślejsza współpraca między siłami zbrojnymi USA i Filipin umożliwi zwiększenie ich wspólnego potencjału szkoleniowego i operacyjnego oraz szybszą reakcję na rozmaite sytuacje” – napisał Obama w oświadczeniu dla filipińskiej telewizji ABS-CBN.

Układ (The Enhanced Defense Cooperation Agreement) przewiduje, że dodatkowe siły amerykańskie mają przebywać na Filipinach „czasowo lub na zasadzie rotacji”. Nie przewiduje natomiast stałej obecności sił USA w tym kraju, jak to miało miejsce w przeszłości.

Liczba żołnierzy USA na Filipinach, których własne siły zbrojne oceniane są przez ekspertów jako słabe i niezdolne do pełnego zapewnienia bezpieczeństwa kraju, zależeć będzie od skali wspólnych manewrów lub innych działań o charakterze militarnym.

Źródła w administracji USA przedstawiają układ jako główne i najważniejsze osiągnięcie azjatyckiej podróży Obamy.

Zdaniem Associated Press, układ odzwierciedla dążenie Waszyngtonu do przesunięcia głównego obszaru jego zaangażowania militarnego z Bliskiego Wschodu do Azji, częściowo po to aby przeciwstawić się wzrastającej potędze militarnej Chin.

Filipiny są ostatnim etapem podróży prezydenta Obamy po krajach Azji, w trakcie której odwiedził Japonię, Koreę Południową i Malezję. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*