USA gotowe kontynuować rozmowy nuklearne z Iranem w środę

Sala w europejskiej siedzibie ONZ, gdzie toczą się negocjacje z Iranem fot.Salvatore Di Nolfi/EPA

Sala w europejskiej siedzibie ONZ, gdzie toczą się negocjacje z Iranem fot.Salvatore Di Nolfi/EPA

USA chcą, by negocjacje nuklearne sześciu mocarstw z Iranem były kontynuowane także po upłynięciu o północy z wtorku na środę ostatecznego terminu zawarcia wstępnego porozumienia, jeśli w rokowaniach będzie widać postęp – oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu.

„Nasz zespół ocenia, dokąd doszliśmy w ciągu dnia, i podejmuje decyzje w sprawie najlepszej drogi naprzód. Będziemy oczywiście kontynuować pracę, jeśli nadal będziemy dokonywać postępów, także jutro (tzn. w środę – PAP), jeśli będzie to użyteczne” – powiedział amerykański dyplomata w Lozannie w Szwajcarii, gdzie toczą się wspomniane negocjacje.

Od blisko tygodnia przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji i Chin starają się tam przełamać impas w rokowaniach, których celem jest pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej w zamian za złagodzenie obciążających jego gospodarkę sankcji.

Jak zaznacza Reuters, spory w sprawie kontroli nad irańskim programem wzbogacania uranu oraz tempa znoszenia sankcji grożą udaremnieniem porozumienia, które mogłoby zakończyć trwający już 12 lat konflikt dyplomatyczny Zachodu z Teheranem na tle jego nuklearnych ambicji i zmniejszyć ryzyko kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie. Iran twierdzi, że w swych przedsięwzięciach z dziedziny atomistyki realizuje wyłącznie cele cywilne.

Uczestnicy rokowań deklarowali nadzieję na to, że da się uzgodnić jakiś rodzaj oficjalnej deklaracji, podczas gdy jakiekolwiek wynegocjowane rzeczywiste wstępne porozumienie mogłoby pozostać utajnione. Jest także możliwe, że rozmowy nie dadzą żadnego efektu – wskazuje Reuter.

Zarówno przedstawiciele sześciu mocarstw, jak i Iranu przypominają, że rzeczywistym ostatecznym terminem sfinalizowania rokowań nie jest dzisiejszy wtorek, lecz dopiero 30 czerwca.

Występując we wtorek w Berlinie u boku kanclerz Angeli Merkel, prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, iż brak jakiegokolwiek porozumienia z Iranem byłby lepszy niż porozumienie złe.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził we wtorek ponownie przekonanie, że negocjowane w Lozannie porozumienie nie zagwarantuje bezpieczeństwa państwa żydowskiego, gdyż da Iranowi możliwość uzyskania w ciągu mniej niż roku zdolności zbudowania broni jądrowej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: iran, rozmowy, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*