USA „głęboko zaniepokojone” decyzją Izraela o budowie nowych mieszkań

Starcie izraelskich sił bezpieczeństwa z osadnikami na Zachodnim Brzegu Jordanu, w osadzie El Beit niedaleko Ramllah. W osadzie burzone są 24 domy. Sąd Najwyższy Izraela orzekł, że zostały one zbudowane nielegalnie i muszą zostać zburzone fot.Atef Safadi/EPA

Starcie izraelskich sił bezpieczeństwa z osadnikami na Zachodnim Brzegu Jordanu, w osadzie El Beit niedaleko Ramllah. W osadzie burzone są 24 domy. Sąd Najwyższy Izraela orzekł, że zostały one zbudowane nielegalnie i muszą zostać zburzone fot.Atef Safadi/EPA

Departament Stanu USA wyraził w środę „głębokie zaniepokojenie” z powodu decyzji rządu Izraela o budowie 300 nowych mieszkań na osiedlu żydowskim na Zachodnim Brzegu Jordanu i ok. 500 w Jerozolimie Wschodniej.

„Stany Zjednoczone niezmiennie uważają osiedla za nielegalne i zdecydowanie sprzeciwiają się podjętym krokom w celu przyspieszenia prac budowalnych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej” – oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner.

„Rozbudowa osiedli zagraża rozwiązaniu polegającemu na utworzeniu dwóch państw (izraelskiego i palestyńskiego) i stawia pod znakiem zapytania zaangażowanie Izraela co do wynegocjowanego rozwiązania konfliktu” – dodał.

Izrael zaaprobował w środę plany pilnej budowy 300 nowych mieszkań w Bet El na północ od Jerozolimy, gdzie jednocześnie władze wyburzają na mocy werdyktu izraelskiego Sądu Najwyższego dwa nielegalnie zbudowane, niezasiedlone i niewykończone bloki.

W Bet El od kilku dni gromadzili się żydowscy osadnicy, protestując przeciwko wyburzeniu. Doszło do starć protestujących z policją. Izraelskie wojsko ogłosiło rejon wyburzeń strefą militarną.

Sąd w decyzji o wyburzeniu uznał, że bloki te wzniesiono nielegalnie na ziemi należącej do Palestyńczyków.

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, informując o zgodzie na „natychmiastową budowę”, podało również, że rząd przyspiesza plany budowy ponad 500 nowych mieszkań w izraelskich osiedlach w Jerozolimie Wschodniej.

Przyszłość żydowskich osiedli jest głównym problemem, utrudniającym zakończenie wieloletniego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Rozmowy pokojowe wznowiono po długim impasie w lipcu 2013 roku. We wszystkich osiedlach mieszka pół miliona Żydów, którzy przy pomocy władz stopniowo osiedlali się na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej przez ostatnie cztery dekady.

Po wojnie z 1948 roku Strefa Gazy i Zachodni Brzeg wraz z przylegającą do niego Jerozolimą Wschodnią znalazły się pod kontrolą odpowiednio Egiptu i Jordanii. W trakcie wojny sześciodniowej w 1967 roku Izrael zdobył te ziemie. To właśnie na tych terenach Palestyńczycy chcieliby utworzyć swoje państwo, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*