USA: ekspert dżihadystów od broni chemicznej zabity w Iraku

USA: ekspert dżihadystów od broni chemicznej zabity w Iraku

Podczas nalotu amerykańskiego lotnictwa na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Iraku zginął pracujący dla dżihadystów ekspert w dziedzinie broni chemicznej – poinformowało w piątek kierujące operacjami na Bliskim Wschodzie Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

Według CENTCOM, Abu Malik, specjalista od produkcji gazów bojowych, który pracował kiedyś dla irackiego dyktatora Saddama Husajna, a w 2005 roku wstąpił do Al-Kaidy, zginął 24 stycznia, podczas nalotu na pozycje dżihadystów w pobliżu Mosulu.

„Jego śmierć oznacza znaczne ograniczenie, przynajmniej na pewien czas, możliwości wyprodukowania i użycia przez terrorystów z Państwa Islamskiego broni chemicznej” – podało Centralne Dowództwo USA.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że nie należy spodziewać się szybkiego zakończenia walki z dżihadystami. „To jeszcze trochę potrwa” – stwierdził na konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Od sierpnia kierowana przez USA koalicja przeprowadziła ponad 2 tysiące nalotów na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

(PAP)

Na zdj.: naloty USA na pozycje  islamistów w Iraku fot. Jamean Berry/EPA/CPL

Categories: Ameryka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*