USA: Chiny powinny powstrzymać szpiegostwo w sieci

fot.How Hwee Young/EPA

fot.How Hwee Young/EPA

Doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego USA Susan Rice wezwała w poniedziałek Chiny do powstrzymania szpiegostwa w sieci, nazywając ten proceder „bardziej niż irytującym” i uznając go za kluczową sprawę dla przyszłych stosunków Chiny-USA.

Ostrzeżenie to Rice sformułowała przed rozpoczynającą się we wtorek wizytą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w USA. W piątek ma on rozmawiać z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Rice powiedziała również, że w rozmowach bilateralnych strona amerykańska będzie naciskać na zachowanie swobody żeglugi i handlu na szlakach spornych obszarów Morza Połudnowochińskiego.

Oceniła, że blokowanie dostępu do internetu to ograniczenie szans Chińczyków na postęp.

Doradczyni zapowiedziała, że Obama będzie bardzo bezpośrednio i otwarcie mówił o tych sprawach, jak również o spornych kwestiach w zakresie przestrzegania praw człowieka w Chinach. Jednym z tematów mają być również atomowe ambicje Korei Północnej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*