USA chce na szczycie z Chinami rozmawiać o cyberatakach

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego zakończył we wtorek wizytę w Pekinie, gdzie rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem o przygotowaniach do czerwcowego chińsko-amerykańskiego szczytu. Amerykanie chcą rozmawiać m.in. o cyberbezpiczeństwie.

fot. Matt Murphy/www.acus.org

fot. Matt Murphy/www.acus.org

Jak poinformował Biały Dom we wtorek wieczorem, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Thomas Donilon był w Chinach między 26 a 28 maja „szereg konstruktywnych spotkań”, w tym z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz wicepremierem Wang Yang. Rozmowy dotyczyły przygotowań spotkania prezydenta USA z prezydentem Chin, jakie odbędzie się 7-8 czerwca w Kalifornii. Będzie to pierwsze spotkania Baracka Obamy z Xi, odkąd ten ostatni objął urząd prezydenta Chin w marcu br.

Temat cyberbezpieczeństwa, a także kradzieży tajemnic przemysłowych i obronnych jest niezwykle ważny dla USA, biorąc pod uwagę mnożące się doniesienia o atakach chińskich hakerów na amerykańskie firmy, media i agencje rządowe. Niektórzy z tych hakerów mają – jak wielokrotnie donosiły środki masowego przekazu – powiązania z chińskim rządem.

Z Waszyngtonu

Inga Czerny (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*