USA chcą działań ONZ ws. Iranu mimo sprzeciwu Rosji

fot.jensjunge /pixabay.com

fot.jensjunge /pixabay.com

USA zadeklarowały w poniedziałek, że nadal będą się domagać działań Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z niedawnymi irańskimi próbami rakietowymi, i zarzuciły Rosji szukanie powodów, by pozostawić bez odpowiedzi łamanie przez Iran rezolucji ONZ.

„To zasługuje na odpowiedź Rady” – powiedziała ambasador USA w ONZ Samantha Power po odbywającym się za zamkniętymi drzwiami posiedzeniu Rady, które zwołano na żądanie Waszyngtonu. Miała na myśli wystrzelenie pocisków balistycznych podczas irańskich ćwiczeń wojskowych w ubiegłym tygodniu.

„Rosja wydaje się szukać prawnych wymówek, by nie podejmowano żadnych działań. Nie zamierzamy ustępować w Radzie Bezpieczeństwa, bez względu na słowną ekwilibrystykę, jaką słyszeliśmy dzisiaj na temat tego czy owego” – dodała Power, odnosząc się do wypowiedzi ambasadora Rosji w ONZ Witalija Czurkina.

Zadeklarował on, że dysponująca w Radzie prawem weta Rosja jest przeciwna ewentualnemu nałożeniu przez to gremium nowych sankcji na Iran.

„Wezwanie jest czymś innym niż zakaz, z prawnego punktu widzenia nie można naruszyć wezwania, można na nie przystać lub je zignorować, ale wezwania nie można naruszyć. Istnieje tutaj prawna różnica” – powiedział Czurkin.

Uchwalona w lipcu ubiegłego roku i będąca podstawą obecnego procesu łagodzenia sankcji wobec Iranu w zamian za demontaż jego programu nuklearnego rezolucja Rady Bezpieczeństwa nr 2231 „wzywa” Teheran do powstrzymania się od określonych działań związanych z produkcją rakiet balistycznych. Państwa zachodnie uważają to za równoważne z zakazem, ale według zaangażowanych w działalność Rady dyplomatów Chiny oraz inne państwa członkowskie zgadzają się z opinią Rosji i Iranu, że takich prac nie zakazano.

Misja Iranu w ONZ wydała oświadczenie wyrażające sprzeciw wobec podjęcia w poniedziałek przez Radę Bezpieczeństwa dyskusji na temat jego testów rakietowych. Zaznaczyła również, że irańskie deklaracje na temat Izraela były jedynie odpowiedzią na izraelskie groźby.

W zacytowanej niedawno wypowiedzi jeden z wyższych dowódców irańskiej Gwardii Rewolucyjnej oświadczył, że irańskie pociski balistyczne średniego zasięgu są konstruowane tak, by były zdolne dosięgnąć Izrael.

Rozmawiając z dziennikarzami przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa izraelski ambasador w ONZ Danny Danon wezwał jej członków do nałożenia na Iran nowych „sankcji karnych” w związku z próbami rakietowymi, które według niego stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla Izraela. „Nie możemy i nie będziemy chować głów w piasek w nadziei, że ajatollahowie będą działać odpowiedzialnie” – zaznaczył.

Po przeprowadzonej w ubiegłym roku serii prób irańskich pocisków balistycznych USA nałożyły sankcje na 11 spółek i pojedynczych osób wspierających program rakietowy Teheranu. Według Waszyngtonu testy te nie naruszyły porozumienia w sprawie wygaszania irańskiego programu nuklearnego, ale odpowiednie postanowienia rezolucji nr 2231. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: Ameryka, iran, ONZ, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*