USA bardzo rozczarowałaby zgoda na opuszczenie lotniska przez Snowdena

Stany Zjednoczone byłyby bardzo rozczarowane, gdyby Rosja zezwoliła byłemu współpracownikowi amerykańskich służb specjalnych Edwardowi Snowdenowi na opuszczenie moskiewskiego lotniska Szeremietiewo – oświadczył w środę Departament Stanu USA. 

Moskiewskie lotnisko Szeremietiewo fot. Maxim Shipenkov/PAP/EPA

Moskiewskie lotnisko Szeremietiewo fot. Maxim Shipenkov/PAP/EPA

“Wszelkie posunięcia, które umożliwią panu Snowdenowi opuszczenie lotniska, będą głęboko rozczarowujące” – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. Powiedziała dziennikarzom, że sekretarz stanu John Kerry odbył rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w celu omówienia sytuacji.

Snowden, którego USA chcą postawić przed sądem za ujawnienie szczegółów o programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), przebywa od 23 czerwca z anulowanym paszportem w strefie tranzytowej rosyjskiego lotniska Szeremietiewo. Wystąpił o azyl tymczasowy w Rosji, lecz na razie – nie mając odpowiedniego zezwolenia rosyjskich władz – nie może opuścić lotniska.

“Sekretarz stanu rozmawiał z ministrem Ławrowem. Powtórzył, że jesteśmy przekonani, że pan Snowden powinien wrócić do USA, gdzie będzie miał uczciwy proces i że Rosja może jeszcze dokonać właściwego wyboru” – powiedziała Jen Psaki.

Azyl Snowdenowi zaoferowały Nikaragua, Boliwia i Wenezuela, ale do żadnego z tych krajów nie można dolecieć bezpośrednio z Moskwy.

Wcześniej w środę Biały Dom oznajmił, że czeka na wyjaśnienie przez władze Rosji statusu Edwarda Snowdena, który tego dnia wciąż nie miał zezwolenia władz Rosji na opuszczenie strefy tranzytowej lotniska.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*