USA apelują o osądzenie winnych morderstwa Anny Politkowskiej

USA apelują o osądzenie winnych morderstwa Anny Politkowskiej

W siódmą rocznicę tragicznej śmierci Anny Politkowskiej Departament Stanu USA wydał oświadczenie, w którym wezwał do zdwojenia wysiłków na rzecz znalezienia i osądzenia osób odpowiedzialnych za morderstwo rosyjskiej dziennikarki.

Kwiaty przy zdjęciu Anny Politkowskiej w jednym z moskiewskich parków fot. Sergei Chirikov/PAP/EPA

Kwiaty przy zdjęciu Anny Politkowskiej w jednym z moskiewskich parków fot. Sergei Chirikov/PAP/EPA

“Siedem lat po tym jak znana dziennikarka Anna Politkowska została zastrzelona w budynku, gdzie mieszkała, osoby, które były ‘mózgiem’ tej zbrodni nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności” – brzmi wydane w poniedziałek przed Departament Stanu USA oświadczenie podpisane przez zastępczynię rzecznika prasowego Marie Harf.

W oświadczeniu stwierdza się, że skazanie na 11 lat w grudniu ub. r. byłego policjanta za udział w zbrodni było pozytywnym, ale niewystarczającym krokiem. “Trwający proces pięciu innych podejrzanych wciąż nie ujawnił, kto był zleceniodawcą tej okrutnej zbrodni. Wzywamy do zdwojenia wysiłków w celu zidentyfikowania i osądzenia wszystkich osób odpowiedzialnych za morderstwo pani Politkowskiej” – napisała Harf.

Zamordowana 7 października 2006 r. Politkowska była dziennikarką opozycyjnej “Nowej Gaziety”, a także obrończynią praw człowieka i autorką książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*