UNESCO domaga się śledztwa w sprawie zabójstwa meksykańskiego dziennikarza

UNESCO domaga się śledztwa w sprawie zabójstwa meksykańskiego dziennikarza

Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay potępiła w piątek zabójstwo kolejnego meksykańskiego reportera, Juana Carlosa Huerty Martineza i wezwała władze Meksyku do wdrożenia śledztwa w sprawie jego śmierci.

Dziennikarz, który komentował lokalną politykę w dziennikach Dziewiątego Kanału TV w meksykańskim stanie Tabasco, został zastrzelony we wtorek przed swym domem w miejscowości Villahermosa, stolicy stanu.

Był to czwarty dziennikarz zgładzony w Meksyku od początku bieżącego roku; wcześniej zginęli od kul zabójców dziennikarze zaangażowani w walkę ze zorganizowaną przestępczością: Pamela Montenegro del Real, Carlos Dominguez i Leobardo Vazquez.

Według organizacji Reporterzy bez Granic Meksyk jest dla dziennikarzy jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, gdzie ryzyko dla ludzi wykonujących ten zawód może być porównywalne z sytuacją w Syrii, Iraku i Afganistanie.

Liczba zabójstw dokonywanych na zlecenie koncernów i gangów narkotykowych sprawiła, że ubiegły rok był najkrwawszy w dziejach Meksyku: ginęło codziennie 70 osób. „To więcej niż w w najkrwawszych latach walki z gangami narkotykowymi” – napisał w czwartek w korespondencji z Meksyku hiszpański dziennik „El Pais”.

W 2017 roku dokonywano tam przeciętnie 70 zabójstw dziennie; ich ofiarą padło łącznie ponad 29 000 osób.

W „strefie zagrożenia” znalazły się po raz pierwszy również luksusowe meksykańskie kurorty na wybrzeżu Pacyfiku. Liczba zabójstw wzrosła tam z 35 w 2012 roku do 560 w 2017 r. (PAP)

Na zdjęciu: Juan Carlos Huerta Martínez
fot.www.notisistema.com

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*