Ultrafioletem w zarazki w samolotach

Ultrafioletem w zarazki w samolotach
fot.Larry W. Smith/EPA

fot.Larry W. Smith/EPA

Inżynierowie firmy Boeing opracowali prototyp samoczyszczącej się łazienki. Kluczowe jest zastosowanie w niej ultrafioletu, który zdezynfekuje bakterie w zaledwie trzy sekundy.

W samolotach odbywających loty krajowe znajdują się trzy łazienki. Ich liczba jest niezmienna od dekad, choć w samolotach przybywa miejsc. Krótsze postoje utrudniają też sprzątanie łazienek na lądzie. Stąd pomysł na samoczyszczące się łazienki, których system w trzy sekundy wyczyści deskę sedesową, umywalkę i blat, kiedy łazienka będzie wolna. Ponadto mają pojawić się udogodnienia ograniczające konieczność dotykania przedmiotów w łazience, jak bezdotykowe krany czy dozowniki mydła.

Producent samolotów złożył już podanie patentowe dotyczące swojego wynalazku. W systemie ma zostać zastosowany daleki ultrafiolet, czyli inny niż ten stosowany w solarium. Nie jest on szkodliwy dla człowieka.

Pasażerowie nie mają jednak co liczyć na szybkie zmiany. Boeing musi jeszcze udoskonalić technologię, a liniom lotniczym zajmie zapewne kilka lat, zanim wyposażą swoją flotę w nowe łazienki.

(as)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*