UE i USA porozumiały się w sprawie ochrony danych przez organy ścigania

fot.Simon/EPA

fot.Simon/EPA

Unia Europejska i Stany Zjednoczone uzgodniły porozumienie dotyczące ochrony danych osobowych przy współpracy w dziedzinie walki z przestępczością i terroryzmem – poinformowała we wtorek wieczorem unijna komisarz sprawiedliwości Vera Jourova.

„Gdy porozumienie wejdzie w życie, zagwarantuje wysoki poziom ochrony wszystkich danych osobowych przekazywanych przez Atlantyk pomiędzy organami ścigania. W szczególności zagwarantuje ono, że wszyscy obywatele UE będą mieć prawo do dochodzenia swych praw do ochrony danych przed sądami w USA” – poinformowała Jourova, cytowana w komunikacie Komisji Europejskiej.

Podkreśliła, że zakończenie negocjacji nad ogólnym porozumieniem to „ważny krok w kierunku wzmocnienia podstawowego prawa do prywatności i odbudowy zaufania w sprawie przepływu danych między UE a USA”.

Negocjacje nad ogólnym porozumieniem o ochronie danych w sprawach karnych prowadzono cztery lata. Dotyczy ono wszystkich danych osobowych (jak nazwisko, adres, a także informacje o karalności) wymienianych między UE a USA, potrzebnych do zapobiegania, wykrywania i ścigania przestępstw, w tym terroryzmu. Zgodnie z porozumieniem w przypadku złamania prawa do prywatności w USA obywatele Unii będą mieli takie same możliwości dochodzenia swych praw, jak obywatele amerykańscy.

Umowa określa również warunki dalszego przekazywania danych do krajów trzecich, zasady przechowywania danych i dostępu do nich, jak również przewiduje ustanowienie mechanizmu notyfikacji przypadków złamania prawa do prywatności.

Według komisarz tekst porozumienia został we wtorek parafowany przez głównych negocjatorów ze strony KE i rządu USA. Jego podpisanie będzie możliwe po przyjęciu przez Kongres USA odpowiedniej ustawy, przyznającej obywatelom UE prawo do dochodzenia prawa do prywatności przed sądami w Stanach Zjednoczonych.

Jourova wyraziła przekonanie, że niebawem zakończą się także negocjacje o wzmocnieniu porozumienia „Safe Harbour”, dotyczącego wymiany danych przez podmioty gospodarcze.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*