Udane przechwycenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej

Udane przechwycenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej

Amerykańskie wojsko poinformowało, że przeprowadziło udaną próbę swojego systemu obrony przeciwrakietowej. Test polegał na przechwyceniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) przez dwie przeciwrakiety, wystrzelone w odstępie kilku sekund.

Jak poinformowała w komunikacie amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA), pocisk został przechwycony przez dwie wystrzelone z ziemi przeciwrakiety, które „uderzyły w nią precyzyjnie, dokładnie tak, jak zostały zaprojektowane”.

Jedna zniszczyła głowicę rakiety ICBM, a druga – inne części, które jej system pokładowy uznał za niebezpieczne.

Pocisk ICBM potencjalnego przeciwnika odpalono z centrum testowego na Wyspach Marshalla na Pacyfiku, 6500 km od zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, a rakiety przechwytujące zostały wystrzelone z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii – sprecyzowała MDA.

„To było pierwsze +przechwycenie salwą+ przez przeciwrakiety (Ground Based Interceptors, GBI) złożonego, stanowiącego zagrożenie celu w postaci ICBM, i było to kluczowe osiągnięcie” – oświadczył dyrektor MDA generał Samuel Greaves. „System działał dokładnie tak, jak go zaprojektowano, a wyniki tego testu świadczą o praktycznym wykorzystaniu doktryny salwy w ramach obrony przeciwrakietowej” – zaznaczył.

„System Ground-Based Midcourse Defense (GMD) jest niezwykle ważny dla obrony naszej ojczyzny. Ten test pokazuje, że mamy ważny i wiarygodny środek odstraszający przed bardzo realnym zagrożeniem” – ocenił gen. Greaves. GMD jest naziemnym komponentem rozwijanego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, którego zadaniem jest zwalczanie wystrzelonych w kierunku USA lub ich sojuszników pocisków batalistycznych w ich środkowej fazie lotu.

Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej pod koniec listopada 2017 roku reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych. (PAP)

fot.Wikipedia

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*