Uczniowie szkoły w Parkland demonstrowali w stolicy Florydy

Uczniowie szkoły w Parkland demonstrowali w stolicy Florydy

W Tallahassee, stolicy stanu Floryda, uczniowie liceum w Parkland, w którym w ubiegłym tygodniu doszło do strzelaniny, przybyli pod budynek Kapitolu stanowego, by żądać restrykcji w dostępie do broni. Uczniowie innych szkół zorganizowali marsze solidarności.

Demonstrujący przed budynkiem władzy ustawodawczej Florydy uczniowie wzywali do wprowadzenia zakazu sprzedaży karabinów automatycznych. Broń tego typu, karabin AR-15, posłużyła 19-letniemu Nicolasowi Cruzowi do ataku na szkołę średnią w Parkland, w wyniku którego zginęło 17 osób.

Propozycja zakazu broni automatycznej zdjęta została z porządku obrad w niższej izbie we wtorek. Władza legislacyjna oraz urząd gubernatora Florydy od 1999 roku należą do Republikanów i od tego czasu systematycznie odrzucane są propozycje wprowadzenia ograniczeń w dostępie do broni palnej.

Nastolatkowie podzielili się na mniejsze grupy, by porozmawiać z deputowanymi oraz innymi politykami stanowymi. Jak donosi agencja AP, młodzież otrzymała od polityków ciepłe przyjęcie i uwagę, ale nie padły żadne konkretne odpowiedzi ani obietnice.

Na pytanie, dlaczego cywile powinni mieć dostęp do broni automatycznej, przewodniczący senatu Florydy Joe Negron odpowiedział, że kwestia ta jest teraz analizowana. Inny polityk otrzymał aplauz za deklarację poparcia dla podniesienia wieku, od którego można legalnie kupić broń, z 18 do 21 lat.

Tysiące uczniów ze szkół w południowej części Florydy postanowiło wyrazić swoją solidarność z uczniami z Parkland i nie uczestniczyło w środę w zajęciach. Zamiast tego organizowali marsze, a niektórzy przyszli na piechotę do liceum Stoneman Douglas. Również w rejonie Waszyngtonu setki uczniów wzięły udział w protestach.

Niektórzy uczniowie z Parkland mają się spotkać w środę po południu w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem.(PAP)

fot. COLIN ABBEY/EPA-EFE/REX/Shutter stock

Categories: Ameryka

Comments

 1. diwron
  diwron 21 lutego, 2018, 16:00

  Antyamerykańscy demokraci razem z Sorosem nawet dzieci szkolne wykorzystują w walce politycznej z Trumpem i republikanami. Nikt mi nie powie, że młodzi wypowiadający się przeciw Trumpowi w CNN i MSNBC robili to spontanicznie. Podobnie jak hasła mówiące o wyłącznej odpowiedzialności GOP za strzelaniny. Jasne, że wielu młodych chce bezpiecznej szkoły i potrzebna jest rzeczowa dyskusja jak zabezpieczyć sie przed dostępem do broni palnej przez osoby niezrównoważone. Można podnieść wiek, od którego można nabyć broń. Co w takim razie z prawem jazdy dla nastolatków? Samochodem można wjechać w tłum i pozabijać znaczną ilość osób. Precedensy zostały zrobione. Szaleńcy zawsze znajdą sposób aby zrealizować swoje zamiary. Popularne są hasła, aby zabronić sprzedaży pewnych rodzajów broni. Miliony sztuk broni legalnej i nielegalnej spowodują, że taki zakaz będzie bezsensowny. Otwarta granica, którą tak popierają „postępowe” i antyamerykańskie elity z Sorosem na czele umożliwi przemyt każdego rodzaju broni. Jeżeli teraz przemyca się tony narkotyków, to przemyt broni też będzie masowy. Tylko naiwni młodzi i cyniczni politykierzy mogą twierdzić, że takie środki będą skuteczne. Najwięcej strzelanin i ofiar jest właśnie w strefach wolnych od broni palnej. Szaleńcy wiedzą, że tam najłatwiej zabijać. Powoli, ale to zaczyna docierać do coraz większej ilości ludzi i myślę, że za tym pójdą odpowiednie działania.

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 21 lutego, 2018, 23:30

   Byl dekret wydany przez Obame ktory mial zabronic na zakup i posiadania broni przez osoby z zaburzeniami psychiczymi ale wspanialomyslny Donald Trump w jednym z pierwszych rosporzadzen zlikwidowal.Chyba nie musze mowic dlaczego i za jaka kase.Wszystko mozna znalesc jak sie chce.
   Proponujesz uzbroic nauczycieli? Szkolnictwo nie ma na olowki i zeszyty dla dzieci a skad wezma miliardy $ na zakup broni i przeszkolenie personelu?
   W Australi bylo prawo do broni palnej podobne jak w USA. Okolo 20 lat temu byla masowa strzelanina gdzie jakis szalenic zabil 35 osob a zranil 23.Po 2 tygodniach premier wprowadzil ustawe o zakazie sprzedazy i importu automatycznych, polautomatycznych karabinow jak i wszelakiego rodzaju strzelb.Wprowadzono tez prawo ze przed zakupem musisz uzasadnic po co i na co potrzebujesz tej broni i oczekiwanie na zakup trwa okolo miesiaca.
   Od tego tragicznego dnia w Australi nie bylo zadnych masowych morderstw z uzyciem broni palnej, wiec ta twoja teoria troszke sie nie pokrywa z prawda.

   Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 21 lutego, 2018, 23:54

  Diwron wyczerpujesz cierpliwość przyzwoitych ludzi. Przestań powtarzać oburzające dyrdymały Hannitiego. Do czego to podobne żeby uzbrajać nauczycieli i żeby młodzież bała się chodzić do szkoły w tzw. cywilizowanym kraju. Żeby tym dzieciakom pomagał w ich akcjach sam diabeł, to ja się do nich przyłączę
  Podniesienie wieku sprzedaży nic tu nie pomoże. Morderca z Las Vegas był człowiekiem bardzo dorosłym. Najwięcej pretensji mam do Sądu Najwyższego, który przekręcił II poprawkę na swoje kopyto. Przecież mowa w niej o dobrze uzbrojonej milicji i to w czasach, gdy nie było policji ani regularnej armii. Poprawka nic nie mówi, że prawo do broni mają wszyscy mieszkańcy USA. Czy ten przekręt panie Diwron to również wina demokratów i Sorosa?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*