Tusk: wrogowie chcą nas podzielić, ale USA i UE muszą być zjednoczone

Tusk: wrogowie chcą nas podzielić, ale USA i UE muszą być zjednoczone

Wrogowie próbują nas podzielić, ale UE i USA muszą pozostać zjednoczone, a wtedy położą kres polityce agresji Rosji – mówił w Białym Domu szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Według źródeł PAP Tusk i prezydent Barack Obama nie rozmawiali o zbrojeniu Ukrainy.

„Musimy nie tylko mówić jednym głosem, ale i działać w jedności, bo to, kim będziemy jutro, zależy od tego, co zrobimy dziś” – powiedział Tusk w poniedziałek. Wypowiadając się tuż przed rozmowami z prezydentem USA Barackiem Obamą, Tusk przekonywał, że teraz jest najlepszy czas na „pewien renesans wiary we wspólnotę” transatlantycką.

Jak powiedział PAP ambasador Unii Europejskiej w Waszyngtonie David O’Sullivan, który uczestniczył w tych rozmowach, spotkanie obu przywódców trwało około półtorej godziny i w znacznym stopniu dotyczyło sytuacji na Ukrainie i relacji z Rosją.

„Obaj liderzy doszli do tego samego wniosku, że trzeba utrzymać istniejące sankcje (nałożone na Rosję za jej działania na Ukrainie – PAP), by pokazać, że poważnie traktujemy sytuację i będziemy dokładnie obserwować, jak wdrażane jest porozumienie z Mińska, a jeśli to porozumienie będzie łamane i nie będzie działało z winy Rosji, to kwestia dodatkowych sankcji może pojawić się na stole. Ale jeszcze nie doszliśmy do tego etapu. To stanowisko podzielane przez USA i UE” – powiedział O’Sullivan.

Dopytywany, czy podczas spotkania poruszono temat zbrojenia Ukrainy, by pomóc wojsku ukraińskiemu w walce z rebelią na wschodzie kraju, ambasador powiedział, że nie. „Ta kwestia nie była omawiana w jakikolwiek aktywny sposób podczas tej wizyty. To nie jest decyzja do podjęcia na poziomie europejskim, ale przez indywidualne kraje. Dyskusja toczy się tu, w Waszyngtonie, ale to nie jest sprawa decyzji UE” – powiedział.

Tusk jeszcze przed rozmowami z Obamą powiedział dziennikarzom, że jeśli chodzi zarówno o sytuację na Ukrainie i relacje z Rosją, jak i zagrożenia ze strony dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie i negocjacje handlowe, „wspólnym mianownikiem” jest „potrzeba większej niż kiedykolwiek jedności Europy i Stanów Zjednoczonych”.

„Wrogowie wykorzystują propagandę przeciwko nam, popełniają akty przemocy i łamią suwerenność naszych sąsiadów. Chcą osłabić nasze przywiązanie do zachodnich wartości. Ale też jasno widać, że próbują nas dziś podzielić wewnątrz Europy, jak również dokonać podziałów między Europą a Ameryką – ostrzegł Tusk. – Ale kiedy jesteśmy zjednoczeni, będziemy w stanie położyć kres agresywnej polityce Rosji przeciw sąsiadom” – powiedział. Jak dodał, przeszłość pokazała, że jeśli Europa i Ameryka są zjednoczone, „to możemy z sukcesem pokonać terror”.

Jednocześnie Tusk wyraził przekonanie, że jeśli chodzi o kryzys na Ukrainie, to USA i UE „są zjednoczone w determinacji, by utrzymać sankcje nałożone na Rosję”, do czasu pełnego wdrożenia porozumienia z Mińska w sprawie zawieszenia broni między rządowymi siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie Ukrainy.

Także prezydent Obama podkreślał, że USA i Europa muszą zachować jedność wobec kryzysu na Ukrainie. „Musimy zachować silną jedność, jeśli chodzi o sankcje (nałożone na Rosję)” – stwierdził Obama dodając, że sojusznicy powinni pomóc Ukrainie „zachować suwerenność” w czasach, gdy jest ona zagrożona.

Mówił o konieczności wspólnej pracy USA i UE, by zapewnić skuteczny nadzór nad wypełnieniem porozumień z Mińska, oraz nawiązał do „wielkich wyzwań ukraińskiej gospodarki”. „Musimy zapewnić, by 90 proc. Ukrainy, które jest wciąż faktycznie zarządzane przez Kijów, odniosło sukces” – powiedział.

Zgodnie z zapowiedziami wśród tematów rozmów Obamy i Tuska prócz sytuacji na Ukrainie i sankcji wobec Rosji miały być też sytuacja gospodarcza, bezpieczeństwo energetyczne, klimat oraz walka z terroryzmem, a także negocjacje w sprawie nowej transatlantyckiej umowy handlowej i inwestycyjnej (tzw. TTIP).

Tusk przyznał, że negocjacje TTIP są trudne, ale „to dobre porozumienie”, które przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. „Musimy poczynić postęp w negocjacjach i przekonać (do TTIP) opinię publiczną po obu stronach Atlantyku” – powiedział.

W rozmowach Tuska i Obamy w Białym Domu uczestniczyli ze strony USA wiceprezydent Joe Biden, doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice i szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Ze strony UE poza O’Sullivanem obecny był szef gabinetu Tuska Piotr Serafin i doradczyni ds. polityki zagranicznej Riina Kionka.

Po spotkaniu z Obamą przewodniczący Rady Europejskiej spotkał się z ważnymi amerykańskimi senatorami: obecnym szefem senackiej komisji spraw zagranicznych Republikaninem Bobem Corkerem oraz z Demokratą Robertem Menendezem, który pełnił tę funkcję do końca ubiegłego roku. We wtorek rano Tusk ma złożyć wizytę w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i przed wylotem do Europy odbędzie kolejne spotkania na Kapitolu.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Zdjęcia: Ron Sachs/EPA

  • US President Barack Obama hosts European Council President Donald Tusk in the Oval Office
  • US President Barack Obama hosts European Council President Donald Tusk in the Oval Office
  • US President Barack Obama hosts European Council President Donald Tusk in the Oval Office
  • US President Barack Obama hosts European Council President Donald Tusk in the Oval Office
  • US President Barack Obama hosts European Council President Donald Tusk in the Oval Office

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*