Trump zapowiedział śledztwo w sprawie infiltracji jego kampanii wyborczej

Trump zapowiedział śledztwo w sprawie infiltracji jego kampanii wyborczej

Prezydent Donald Trump zapowiedział w niedzielę na Twitterze, że poleci Departamentowi Sprawiedliwości (DOJ) zbadanie czy Federalne Biuro Śledcze (FBI) ingerowało w jego kampanię przed ostatnimi wyboramii w 2016 r. oraz czy jego poprzednik Barack Obama nie wydawał takich poleceń.

„Niniejszym żądam i uczynię to oficjalnie jutro, aby Departament Sprawiedliwości zbadał czy FBI/DOJ infiltrowało lub nadzorowało kampanię Trumpa w celach politycznych – i czy jakiekolwiek tego rodzaju żądania lub wnioski nie były zgłaszane przez ludzi z administracji Obamy” – napisał prezydent na Twitterze.

Wcześniej Trump w serii tweetów potępił po raz kolejny „polowanie na czarownice”, czyli śledztwo prowadzone przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera, które ma na celu zbadanie powiązań i kontaktów ludzi z otoczenia obecnego prezydenta z Rosjanami.

Mueller chce także wyjaśnić czy prezydent nie utrudniał w sposób niezgodny z prawem przebiegu śledztwa.

Trump twierdzi, że śledztwo jest „motywowane politycznie” i że nie wykazało żadnych tego rodzaju powiązań.

Według prezydenckiego prawnika Rudy’ego Giulianiego, Mueller sugerował ostatnio, że mógłby zakończyć śledztwo do 1 września br. gdyby Trump zgodził się na przesłuchanie go. Prokurator chciałby aby przesłuchanie to odbyło się w lipcu.

Departament Sprawiedliwości polecił w niedzielę swemu inspektorowi generalnemu ustalenie czy FBI, pod poprzednim dyrektorem Jamesem Comey’em (zwolnionym przez Trumpa) prowadziło poprawnie dochodzenie w sprawie „rosyjskich śladów”. (PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

  1. Anonim
    Anonim 21 maja, 2018, 12:11

    Wreszcie!!!!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*