Trump zapowiada, że wyśle armię na granicę z Meksykiem

Trump zapowiada, że wyśle armię na granicę z Meksykiem

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek dziennikarzom w Białym Domu, że ma zamiar wysłać armię na granicę z Meksykiem, by pilnowała jej do czasu, gdy stanie tam mur i zapewni „właściwe bezpieczeństwo” Stanom Zjednoczonym.

„Będziemy robić rzeczy w sposób wojskowy. Dopóki nie będziemy mieli muru i właściwego bezpieczeństwa, będziemy strzec naszej granicy przy pomocy wojska” – oznajmił prezydent i dodał, że jest to „ważny krok”.

Trump, który rozmawiał z dziennikarzami przy okazji spotkania z przywódcami państw bałtyckich, powiedział również, że omawiał ten pomysł z ministrem obrony Jimem Mattisem.

Resort bezpieczeństwa narodowego, Pentagon i Biały Dom nie odpowiedziały na prośby AP o skomentowanie wypowiedzi prezydenta.

Agencja przypomina, że w ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, iż Trump zabiega, by mur na granicy z Meksykiem sfinansował Pentagon, ponieważ Kongres wyasygnował na jego budowę tylko 1,6 mld dolarów, podczas gdy prezydent domagał się 25 mld USD na początek. Trump potwierdził te doniesienia wpisem na Twitterze.

W środę rzeczniczka Pentagonu Dana White poinformowała, że Trump rozmawiał na ten temat z Mattisem. Nie podała żadnych szczegółów, zastrzegła tylko, że są to „wstępne rozmowy”.

Ministerstwa w USA mają bardzo ograniczone możliwości przesuwania środków budżetowych bez aprobaty Kongresu.

AP przypomina ponadto, że żołnierze czynnej służby w USA nie mogą być angażowani w takie operacje, jak pilnowanie granicy; funkcje takie spełniała okazjonalnie Gwardia Narodowa.

Projekt tego muru, który miał powstrzymać napływ imigrantów, był jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent zapowiadał też, że Meksyk zapłaci za jego budowę. (PAP)

fot.Narong Sangnak/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: armia, Meksyk, trump, USA

Comments

 1. Stefan
  Stefan 3 kwietnia, 2018, 19:57

  Wybralisci klauna macie cyrk

  Reply this comment
 2. Christopher
  Christopher 4 kwietnia, 2018, 07:14

  Dobrze ze chociaz w Kongresie sa ludzie ktorzy nie zwracja uwagi na „urojenia” obecnego Prezydenta a mur nigdy nie bedzie wybudowany bo tam poprostu nie jest mozlwie „postawienie ” takiej budowli najwyzej ogrodzenie „FENCE” ale I to jest w niektorych miejscach niemozliwe zwlaszcza tam gdzie przeplywa rzeka ” RIO GRANDE ” kto byl pamieta piekne krajobrazy a kto nie niech wejdzie sobie na Google Earth I sam sie przekona kazdy z wyjatkiem Prezydenta Trumpa ze niemozliwe jest tam budowa czegokoliwek nawet ogrodzenia o ktore caly czas ten przyglub „wojny” prowadzi jak doslownie maly chlopczyk ktory ma taka anie inna „zachcianke” .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*