Trump zapowiada zamknięcie fundacji charytatywnej swego imienia

Donald Trump fot.Tracie Van Auken/EPA

Donald Trump fot.Tracie Van Auken/EPA

Amerykański prezydent elekt Donald Trump oświadczył w sobotę, że zamierza już teraz zamknąć fundację charytatywną „Donald J. Trump Foundation”, aby uniknąć choćby pozoru konfliktu interesów, gdy 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na prezydenta.

Recz w tym – podkreśla agencja Reutera – że od września toczy się śledztwo w sprawie „Donald J. Trump Foundation”, która zgodnie z prawem stanowym jako podmiot przyjmujący darowizny powinna była przejść procedurę oficjalnej rejestracji w administracji podatkowej, jednak nie dopełniła tego obowiązku.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokurator generalny Eric Schneiderman. W sobotę wieczorem jego rzeczniczka poinformowała, że wbrew temu, co zapowiada prezydent elekt „zamknięcie fundacji im. Donalda Trumpa na obecnym nie jest możliwe, ponieważ toczy się postępowanie wyjaśniające i będzie to realne dopiero po zamknięciu śledztwa”.

Reuters przypomina, że również w obawie przed powstaniem konfliktu interesów syn Donalda Trumpa – Eric musiał niedawno zawiesić działalność swej „Eric Trump Foundation”.

32-letni Eric, trzecie dziecko nowojorskiego biznesmena, ogłosił mianowicie w czwartek, że jego istniejąca od 2007 roku fundacja przestaje działać wobec wątpliwości, jakie nasunęła donatorom perspektywa bezpośredniego kontaktu fundacji z przyszłym gospodarzem Białego Domu.

„Nie wpłacamy więcej pieniędzy na konto bankowe Eric Trump Foundation” – brzmi komunikat ogłoszony przez syna nowojorskiego przedsiębiorcy.

Fundacja Erica Trumpa zbierała rocznie około 1,5 miliona dolarów, wykorzystując turnieje golfowe, licytacje oraz drobne datki składane w hotelach należących do sieci Trumpa.(PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*