Trump zadowolony z deklaracji Comeya, bo „oczyszcza z podejrzeń”

Donald Trump fot.Andrew Harrer/Pool/EPA

Prezydent Trump jest zadowolony, że w swej pisemnej deklaracji przed złożeniem w czwartek zeznań przed komisją Senatu ds. wywiadu, b. szef FBI Comey potwierdził, iż Trump nie był objęty żadnym dochodzeniem. „Oczyszcza to z podejrzeń” – wskazał adwokat Trumpa.

Marc Kasowitz, który został wynajęty przez Donalda Trumpa dla obrony jego interesów, zaznaczył w oświadczeniu wydanym w środę, że z deklaracji Comeya wynika, iż prezydent Donald Trump prosił go o zablokowania śledztwa ws. swego byłego doradcy ds. bezpieczeństwa Michaela Flynna, ale wyraźnie jest tam też wskazane, że przeciwko Trumpowi nie prowadzono żadnego dochodzenia w sprawie podejrzanych kontaktów z przedstawicielami Kremla.

„Prezydent czuje się w pełni i całkowicie oczyszczony z narosłych wokół niego podejrzeń” – zaznaczył Kasowitz w oświadczeniu dot. tej sprawy.

W środę, na dzień przed przesłuchaniem przed komisją Senatu USA ds. wywiadu, były szef FBI James Comey zamieścił na stronach internetowych komisji Senatu oświadczenie, w którym przedstawił niektóre kwestie, jakie poruszy podczas dzisiejszego przesłuchania.

W czwartek Comey ma zeznawać przed senacką komisją wywiadu w sprawie dochodzenia dotyczącego ingerowania przez Rosję w kampanię przed wyborami prezydenckimi w USA oraz domniemanych powiązań między otoczeniem Trumpa a przedstawicielami Kremla.

Według Comeya Trump miał prosić go podczas obiadu w Białym Domu 27 stycznia, by wygasił postępowanie w sprawie kontaktów Flynna z przedstawicielami rosyjskich władz. Prezydent miał powiedzieć: „Potrzebuję lojalności. Oczekuję lojalności” i zapytać Comeya, czy chce pozostać dyrektorem FBI.

Comey uznał prośbę prezydenta za „bardzo niepokojącą”; potwierdził też w środę, że po wizycie w Białym Domu napisał notatkę służbową na temat rozmowy z Trumpem.

30 marca w rozmowie telefonicznej prezydent miał ponownie poruszyć z Comeyem sprawę dochodzenia i spytać, co można zrobić, by „rozwiać chmury” związane ze śledztwem w sprawie Rosji.

Comey napisał w oświadczeniu, że tłumaczył Trumpowi, dlaczego jest rzeczą ważną, by FBI oraz ministerstwo sprawiedliwości były niezależne od Białego Domu.

Ostatnią rozmowę telefoniczną Trump i Comey przeprowadzili 11 kwietnia; prezydent spytał wtedy ówczesnego szefa FBI o to, co robi, by upublicznić fakt, że on sam nie jest objęty dochodzeniem.

Oczekuje się, że Comey – który nadzorował śledztwo w sprawie rosyjskich wątków i 9 maja został niespodziewanie zwolniony przez Trumpa ze stanowiska – odpowie w czwartek na pytania dotyczące tego, czy Trump próbował wywierać na niego naciski w związku ze śledztwem w sprawie Rosji i utrudniać to postępowanie.

Po zwolnieniu Comeya Trump powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że gdy postanowił go usunąć ze stanowiska, miał na uwadze dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w ubiegłoroczne wybory w USA, nadzorowane przez szefa FBI.

Kilka dni przed zwolnieniem go z funkcji szefa FBI Comey poprosił o przyznanie dodatkowych funduszy na przyspieszenie śledztwa w sprawie ingerencji Rosji w amerykańską kampanię wyborczą. Przedmiotem dochodzenia była też ewentualna „koordynacja” działań – jak to ujął Comey – między stroną rosyjską a sztabem wyborczym Trumpa.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*