Trump: zaczniemy wydawać wizy wszystkim krajom w ciągu najbliższych 90 dni

Trump: zaczniemy wydawać wizy wszystkim krajom w ciągu najbliższych 90 dni

Prezydent Donald Trump zapewnił w niedzielę, że USA zaczną wydawać wizy obywatelom wszystkich krajów w ciągu najbliższych 90 dni, po tym jak wprowadzone zostaną posunięcia zapewniające bezpieczeństwo Stanom Zjednoczonym. Dodał, że jego dekret nie jest wymierzony przeciwko muzułmanom.

„Żeby było jasne, to nie jest zakaz wymierzony w muzułmanów, jak fałszywie donoszą media” – powiedział Trump. „Tu nie chodzi o religię, chodzi o terroryzm i zapewnienie naszemu krajowi bezpieczeństwa. Jest ponad 40 różnych krajów na świecie, w większości muzułmańskich, których nie dotknął ten dekret” – dodał.

„Zaczniemy ponownie wydawać wizy (obywatelom) wszystkich krajów po tym jak będziemy pewni, że przejrzeliśmy i wprowadziliśmy w życie w ciągu najbliższych 90 dni najskuteczniejsze środki bezpieczeństwa” – powiedział prezydent.

Dekret podpisany w piątek przez Trumpa wywołał masowe protesty w setkach miast w USA, zwłaszcza na lotniskach. Przewiduje wstrzymanie przez okres 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Zawiesza też do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów – na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko.

Trump przypomniał, że siedem państw objętych czasowym zakazem wydawania wiz figurowało na liście krajów objętych restrykcjami wizowymi za rządów administracji Baracka Obamy. Przypomniał też, że Obama w 2011 r. zawiesił na 6 miesięcy wydawanie wiz uchodźcom z Iraku.

„Ameryka zawsze będzie ziemią wolności i ojczyzną dzielnych ludzi. Strzeżemy wolności i bezpieczeństwa, o czy media wiedzą, ale nie chcą o tym mówić” – powiedział prezydent. (PAP)

Na zdj. Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 29 stycznia, 2017, 20:32

  Nie wiem, czy Giuliani chce zrobić Trumpowi koło pióra, zemścić się za nieosadzenie go na stanowisku prokuratora generalnego, czy już mu całkiem odbiło, gdy tłumaczył w Fox News, że owszem decyzja prezydenta to generalnie ukryty strzał w muzułmanów. Chwalił się, że zwrócił Trumpowi uwagę, iż jego oryginalny dekret był niezgodny z konstytucją, więc dodano zagrożenie terrorystyczne.
  Swoją drogą ciekawe co mają nadzieję wykryć w czasie dodatkowych 90 dni przesłuchań i sprawdzianów, czego nie wykryto w dotychczas obowiązujących 18-20 miesiącach.

  Reply this comment
 2. Git
  Git 29 stycznia, 2017, 22:31

  Guliani jest jednym z tych ktorzy rozpowszechniali ze w Iraqu jest bron jadrowa Teraz knuje nastepny spisek

  Reply this comment
 3. Love
  Love 29 stycznia, 2017, 22:35

  Czemu nie wprowadzil ban dla arabii saudyjskij przeciez z tamtad pochodza terorysci Bo kreci tam biznes a przelewu z tamtad stanowia spora czesc w jego rozliczeniach podatkowych ktorych sie tak boi pokazac

  Reply this comment
 4. Chris
  Chris 30 stycznia, 2017, 10:20

  Teraz Trump „kota tylkiem odwraca” bo nie tylko tutaj w USA ale caly swiat „obserwuje” z zaniepokojeniem co ten Przyglup wyprawia , zobaczycie co bedzie jak wprowadzi „Dekret” deportacyjny w sparwie nielegalnych co mieli jakies problem z prawem nawet ci z DUI , beda zapewne lapanki I „naloty” sluzb federalnych ICE, US marshals w calym kraju ale glownie tam gdzie jest ich najwiecej miedzyinnymi w Chicago I okolicach . Napawa sie tylko pytanie czy America bedzie faktycznie lepsza za jego prezydentury czy powstanie wielki haos bo jak narazie coraz wiecej ludzi tutaj zaczyna go poprostu nienawidziec a co z tego wyniknie juz w niedlugim czasie sie okaze .

  Reply this comment
 5. Iwan
  Iwan 30 stycznia, 2017, 11:39

  Trump tylko chce zadbac o swoj kraj. Nie wiem o co ten krzyk, tylko pewnie juz troche za pozno bo ludzie juz sie przyzwyczaili ze mniejszascia jak zawsze wszystko sie nalezy i pewnie dlatego szumu plus do tego media ktore to podkrecaja jak zwykle

  Reply this comment
  • olo
   olo 30 stycznia, 2017, 12:38

   czy Ty udajesz czy tak naprawde? On robi pod publike, byle byl szum a nic go kraj nie obchodzi. Cale zycie robil wszystko aby blysnac i szedl po trupach.

   Reply this comment
 6. Iwan
  Iwan 30 stycznia, 2017, 14:14

  Trump realizuje swoje obietnice wyborcze, to nie wiem w czym macie problem.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*