Trump zaatakował władze Meksyku za bezczynność ws. imigrantów

Trump zaatakował władze Meksyku za bezczynność ws. imigrantów

Prezydent Donal Trump zaatakował w niedzielę władze Meksyku za bezczynność w sprawie nielegalnej migracji z tego kraju do USA. W kierunku amerykańskiej granicy zmierza grupa 1500 migrantów z Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu. Rozpoczęli oni swój marsz 25 marca.

Organizatorem przemarszu migrantów jest stowarzyszenie „Pueblos sin fronteras” (Narody bez granic), które skłoniło ich do przemieszczania się w grupie, by w ten sposób uniknąć nagminnych napaści wyłudzaczy haraczu i by chronić migrantów przed władzami.

W ciągu ubiegłej nocy grupa dotarła do meksykańskiego stanu Oaxaca położonego w południowej części kraju, w pobliżu przesmyku Tehuantepec. Do tej pory migranci przebyli dystans równy 500 km.

Reportaż o migrantach przemieszczających się w kierunku meksykańskiego miasteczka Tapachula, gdzie zamierzają się przedostać do amerykańskiej Kalifornii, pokazała w sobotę stacja telewizyjna Fox News. To właśnie do tego reportażu odniósł się w swym niedzielnym tweecie amerykański prezydent – pisze AFP.

„Meksyk nie czyni prawie nic, a raczej – zupełnie nic, by zatrzymać falę ludzi, którzy przemierzają jego terytorium od południa, by następnie wejść do USA. Śmieją się z naszych naiwnych przepisów migracyjnych” – napisał Trump.

Prezydent zaapelował, by meksykańskie władze „natychmiast zatrzymały napływ narkotyków i ludzi”. Jeśli tego nie uczynią, „to wtedy ja przykręcę kurek z pieniędzmi, jakie trafiają do nich za pośrednictwem NAFTA” – zagroził.

W ocenie amerykańskiego prezydenta, służby graniczne USA mają związane ręce przepisami prawnymi, które wprowadzili demokraci jak np. przepis „catch & release” („schwytaj, ale następnie uwolnij”.

W związku z napływem „całych karawan imigrantów” konieczna jest natychmiastowa znana przepisów, w tym – „zaakceptowanie przez republikanów ‚atomowej opcji’, czyli unieważnienie programu DACA (ang. The Deferred Action for Childhood Arrivals), który pozwala nielegalnym imigrantom przybyłym na terytorium USA jako dzieci na legalne podjęcie pracy i dalszy pobyt w Stanach Zjednoczonych.

„Nigdy więcej programu DACA!” – napisał na Twitterze Trump.

Ustawa o prowizorium budżetowym, którą Izba Reprezentantów przyjęła 23 marca, nie rozwiązała tej kwestii, mimo gorących apeli prezydenta Trumpa, który groził, że ją zawetuje.

„Jest wiele spraw, które mi się nie podobają w tej ustawie” – mówił wtedy Trump dziennikarzom, zaznaczając, że podpisał ją ze względu na „bezpieczeństwo narodowe”. „Już nigdy więcej nie podpiszę ustawy takiej, jak ta” – podkreślił.

Groźba weta zaskoczyła wówczas politycznych sojuszników Trumpa oraz parlamentarzystów w zdominowanym przez republikanów Senacie i Izbie Reprezentantów, którzy opuścili Waszyngton na dwutygodniową przerwę wiosenną – informował Reuters.

Wbrew nadziejom demokratów ustawa – umożliwiająca działalność rządu i płynność finansową do 30 września, nie przewiduje rozwiązania sytuacji tzw. marzycieli, czyli co najmniej 700 tys. nielegalnych imigrantów, którzy zostali przeszmuglowani przez „zieloną granicę” z reguły przez swoich rodziców, kiedy mieli przeciętnie ok. 7 lat. Grupa ta obejmuje także ponad 3 tys. obywateli Polski, którzy znaleźli się w Stanach Zjednoczonych nielegalnie jako niepełnoletni.

Prezydent Trump ponownie zaatakował program DACA w niedzielę, wykorzystując jako pretekst wielotysięczną pielgrzymkę imigrantów, którzy od ponad tygodnia maszerują w kierunku granicy meksykańsko-amerykańskiej, by spróbować przedostać się do USA. (PAP)

fot.ANDREW HARRER/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Christopher
  Christopher 2 kwietnia, 2018, 15:40

  On naprawde ma cos z „deklem” , jezeli taka grupa sie przemieszcza I mimo ze wladze Meksyku faktycznie nie reaguja wiec jaki w tym problem ? – obstawic granice tam gdzie juz oficjalnie wiadomo gdzie ewentualnie beda sie „przebijac” I sprawa rozwiazana ale Trump chce wydawac dodatkowe miliardy bo jak caly czas twierdzi zeby zapelniac wiezienia I przetzymywac kilka a nawet kilkanascie miesiecy tylko poto zeby ich I tak deportowac .

  Reply this comment
  • diwron
   diwron 2 kwietnia, 2018, 17:02

   Ty chłopie to chyba nie masz żadnego „dekla” i nic więcej już nie dodam.

   Reply this comment
 2. Christopher
  Christopher 2 kwietnia, 2018, 15:44

  Wiadomosc z ostatniej chwili to to ze Premier Canady zapowiedzial ze Canada gotowa jest przyjac „Dreamersow ” bo jak stwierdzil sa wyksztalceni , znaja jezyk I oczywicie sa juz sprawdzeni pod wzgledm karalnosci .

  Reply this comment
 3. Christopher
  Christopher 2 kwietnia, 2018, 17:19

  „Puknij w stol a nozyce sie odezwa”

  Reply this comment
 4. Igor
  Igor 2 kwietnia, 2018, 18:06

  Dekiel chce zamykać nielegalnych do prywatnych więzień, bo właściciel więzień to jego kumpel, który sypnął nieźle groszem na jego kampanię, więc nie o bezpieczeństwo tu chodzi (bo to i tak pic na wodę) takie bajki to dla diwrona i jemu podobnych naiwniaków, tu chodzi o grubą kasę i tyle!

  Reply this comment
 5. Basia
  Basia 2 kwietnia, 2018, 19:25

  Trump 2020!!!!!!!

  Reply this comment
 6. Christopher
  Christopher 2 kwietnia, 2018, 19:52

  Widzisz Igor ale sa tutaj takie ewenementy jak Diwron czy ta Basia ktorzy zamiast mozgow maja „styropian ” w glowie . bo jak mozna jakiekolwiek dobre zdanie czy opinie kierowac na temat obecengo Prezydenta ktory coraz bardziej jest juz nie to ze mniej popularny ale coraz bardziej znienawidzony I to w „swoim gronie” Republikanow a przeciez to dopiero poczatek „jego pseudo-dyktatury” .

  Reply this comment
 7. Kasia
  Kasia 2 kwietnia, 2018, 20:35

  Kochamy Pana Prezydenta Trumpa!!!! Good luck!!!!

  Reply this comment
 8. Yaroon
  Yaroon 3 kwietnia, 2018, 04:16

  Widziane z Polski. Zobaczcie, tam gdzie jest język angielski i prawo anglosaskie tam jest dobrobyt -a tam gdzie panowali Hiszpanie tam nędza, korupcja, bandytyzm. Gdyby np. Meksyk był amerykańskim stanem to by beaner’y nie uciekali na Północ. Wenezuela „śpi na ropie naftowej” a bieda, że aż piszczy. Nie wpuszczać i niech robią u siebie porządek z korupcją i nepotyzmem. Polacy przestali emigrować za granicę. Prawie nikt nie wyjeżdża do Francji, Niemiec, Włoch a emigracja do W. Brytanii skończyła się. Do Canady mimo zniesienia wiz – Polacy też nie emigrują. Do Polski przyjechało ponad milion obywateli Ukrainy. Przyczyną nie jest wojna ! To emigracja „za chlebem”. Ukraina przeżarta korupcją, bezprawiem i oligarchami coraz bardziej pogrąża się w biedzie i chaosie, a wojna jest potrzebna władzy w Kijowie, żeby nie wybuchły zamieszki. Tak mówią napotkani Ukraińcy.

  Reply this comment
 9. RP
  RP 3 kwietnia, 2018, 09:12

  Kiedy mur Panie Prezydencie!?

  Reply this comment
 10. Yaroon
  Yaroon 3 kwietnia, 2018, 14:40

  Polonia amerykańska to stara Polonia, stabilna i taka jest prawda, że mało nas obchodzicie (bez obrazy). Gdzie ten Meksyk i ten mur…co na Polaków to obchodzi. Oczywiście Polacy odwiedzający rodziny na jakiś czas „zaszczepiają” problem, ale gdy wyjedziecie….życie wraca do normy. Co innego Anglia, gdzie co chwila latamy do swych dzieci czy rodzeństwa.

  Reply this comment
  • kicia
   kicia 3 kwietnia, 2018, 15:01

   ale Dziennik Zwiazkowy jest przede wszystkim dla Polonii mieszkajacej w USA!!!!!I nas (bardzo) obchodzi jak zyjemy, co nowego (w polityce) 🙂 Jesli Ciebie Yaroon nie interesuje – to masz proste zejsc z tego portalu — 🙂

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*