Trump wzywa Senat do zmiany sposobu głosowania

Trump wzywa Senat do zmiany sposobu głosowania

Prezydent USA Donald Trump wezwał w piątek Republikanów za pośrednictwem Twittera do zmiany sposobu głosowania w Senacie, tak by zwykła większość 51 do 49 głosów wystarczyła do zatwierdzania ustaw bez możliwości stosowania obstrukcji parlamentarnej (tzw. filibuster).

„Jeśli Republikanie chcą w przyszłości przegłosować wspaniałe ustawy w Senacie, to natychmiast muszą wprowadzić zatwierdzającą większość w wysokości 51 głosów, a nie bezsensownych 60 głosów” – napisał na Twitterze Trump.

„Nawet jeśli części ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej mogły być zatwierdzone przez 51 głosów, to wiele dobrych aktów prawnych wymaga 60. Tak wiele wspaniałych przyszłych ustaw i budżetów wymaga 60 głosów” – dodał.

Prezydent już wcześniej sugerował, by Senat zaczął operować na takich samych zasadach jak Izba Reprezentantów, stosując zwykłą większość głosów.

Obowiązujące przepisy pozwalają na stosowanie obstrukcji parlamentarnej, która polega na nieprzerwanym przemawianiu senatorów, tak aby nie dopuścić do głosowania. Filibuster przerwać można jedynie poprzez uchwalenie ustawy co najmniej 60 głosami.

Mechanizm ten był już stosowany w przeszłości przez Demokratów, na przykład w celu niedopuszczenia do zatwierdzenia sędziego Sądu Najwyższego Neila Gorsucha.

Republikanie dysponują 52 głosami w wyższej Izbie Kongresu.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Na zdj.: Donald Trump,  fot. EPA/Molly Riley / POOL

Categories: Ameryka

Comments

  1. Us
    Us 29 lipca, 2017, 07:28

    Pierwszy krok do dyktatury

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*