Trump wybrał na ambasadora w Chinach gubernatora Iowa

Terry Branstad fot.Albin Lohr-Jones/Pool/EPA

Terry Branstad fot.Albin Lohr-Jones/Pool/EPA

Gubernator z Iowa Terry Branstad, wieloletni przyjaciel prezydenta Chin Xi Jinpinga, został wybrany przez prezydenta elekta Donalda Trumpa na ambasadora USA w Pekinie. Chiny to najważniejszy handlowy partner USA, któremu Trump zarzuca nieuczciwą konkurencję.
Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin określił gubernatora Branstada mianem „starego przyjaciela” narodu chińskiego.
70-letni Branstad to najdłużej urzędujący gubernator w kraju. W 2011 roku rozpoczął drugą kadencję gubernatora Iowa. Wcześniej piastował ten urząd w latach 1983–1999. W przeciwieństwie do innych Republikanów bardzo wcześnie i z entuzjazmem poparł kandydaturę Trumpa w wyborach prezydenckich.
Komentatorzy uważają, że o wyborze Branstada na ambasadora w Pekinie przesądziła jego wieloletnia przyjaźń z Xi Jinpingiem. Spotkali się po raz pierwszy w 1985 roku, gdy Xi jako młody dyrektor w administracji chińskiej prowincji Hebei przyleciał do Iowa w ramach wymiany międzyregionalnej. Potem wielokrotnie się jeszcze spotykali, dzieląc wspólne zainteresowanie rolnictwem. W 2012 roku, na krótko przed tym, gdy Xi Jinping został prezydentem swego kraju, gubernator Iowa zorganizował kolację na jego cześć stolicy stanu Des Moines.
Podkreślając wagę stanowiska zaproponowanego gubernatorowi, komentatorzy przypominają, że Chiny to najważniejszy partner handlowy USA. Ale Trump przyjął podczas kampanii dość agresywny ton wobec tego kraju, oskarżając Pekin o manipulację walutą i nieuczciwą konkurencję. Trump zapowiada, że za swej prezydentury ściągnie z powrotem do USA miejsca pracy utracone z powodu delokalizacji amerykańskiego przemysłu do Chin.
Trump, który prowadzi rozmowy z kandydatami na różne stanowiska w swym rządzie, spotkał się z Branstadem we wtorek. Wychodząc ze spotkania gubernator nie chciał niczego komentować, ale zdaniem mediów już zgodził się przyjąć ofertę pracy w Pekinie.
Trump wciąż nie ogłosił, kogo zamierza nominować sekretarzem stanu w swym rządzie.
Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: Branstad, chiny, trump

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*