Trump: wizyta szefa dyplomacji w Korei Płn. na razie odwołana

Trump: wizyta szefa dyplomacji w Korei Płn. na razie odwołana

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że polecił sekretarzowi stanu Mike’owi Pompeo odłożyć zaplanowaną podróż do Korei Północnej. Jako powód wskazał niewystarczające postępy w sprawie denuklearyzacji reżimu.

„Poprosiłem sekretarza stanu Mike’a Pompeo, by na razie nie jechał do Korei Północnej, bo uważam, że nie robimy wystarczających postępów, jeśli chodzi o denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego” – napisał Trump na Twitterze.

W jego ocenie Chiny przestały się angażować w wysiłki mające doprowadzić do likwidacji północnokoreańskiego arsenału atomowego, a powodem takiego stanu rzeczy jest – podkreślił – stanowcza postawa USA w relacjach handlowych z Chinami.

„Sekretarz Pompeo z niecierpliwością oczekuje podróży do Korei Północnej w bliskiej przyszłości, najprawdopodobniej po rozwiązaniu naszego (sporu) handlowego z Chinami. Na razie chciałbym przekazać serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku przewodniczącemu Kim (Dzong Unowi, przywódcy Korei Północnej – PAP). Czekam na ponowne spotkanie z nim wkrótce!” – napisał Trump.

W czwartek Pompeo mianował wysokiego rangą przedstawiciela kierownictwa koncernu motoryzacyjnego Ford Stephena Bieguna swoim specjalnym wysłannikiem do Korei Północnej oraz zapowiedział, że obaj w przyszłym tygodniu odwiedzą komunistyczny reżim.

Według anonimowego przedstawiciela administracji, na którego powołuje się Reuters, Trump polecił Pompeo tymczasowe odwołanie wizyty podczas spotkania w Białym Domu w piątek po południu.

Wizyta ta miała przełamać impas w negocjacjach poświęconych denuklearyzacji, który – jak pisze ta agencja – trwa od spotkania Trumpa i Kim Dzong Una 12 czerwca w Singapurze.

Pompeo domaga się od strony północnokoreańskiej konkretnych działań w kierunku likwidacji arsenału atomowego, tymczasem Pjongjang żąda, by najpierw na ustępstwa poszedł wobec niego Waszyngton.(PAP)

Na zdj.: Donald Trump i Kim Dzong Un fot.Michael Reynolds,KCNA/Pool/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Christopher
  Christopher 24 sierpnia, 2018, 14:43

  To juz malo cos z tego rozumiem , poco tam ma jechac „wysoki ” przedatawiciel koncernu Forda ? . Czyzby Trump wbrew restrykcji ktore sam nalozyl wraz z innymi krajami poprzez UN planowal robic jakies interesy z Bandyta ?. Moze jeszcze otworzy zaklady forda ?

  Reply this comment
 2. Anonim
  Anonim 27 sierpnia, 2018, 07:50

  Gdyby Clintonka szachrajka byla prezydentem to wielce prawdopodobne…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*