Trump wezwał Erdogana do uwolnienia pastora Brunsona

Trump wezwał Erdogana do uwolnienia pastora Brunsona

Donald Trump wezwał prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana do uwolnienia amerykańskiego pastora Andrewa Brunsona, oskarżonego o działalność terrorystyczną. „On nie zrobił nic złego” – napisał prezydent USA na Twitterze.

„To kompletna hańba, że Turcja nie chce uwolnić szanowanego pastora z USA Andrewa Brunsona, który jest zbyt długo więźniem” – napisał Trump na Twitterze. Według amerykańskiego prezydenta Erdogan „powinien zrobić coś, by uwolnić tego cudownego chrześcijańskiego męża i ojca.”

W środę turecki sąd zdecydował, że na czas procesu amerykański pastor pozostanie w areszcie. Sprawa duchownego wywołała napięcia na linii Ankara-Waszyngton.

Pochodzącego z Karoliny Północnej i żyjącego w Turcji od ponad 20 lat duchownego aresztowano w październiku 2016 roku, a jego proces rozpoczął się w kwietniu br. Brunson został oskarżony o szpiegostwo oraz powiązania z Fethullahem Gulenem, obwinianym przez Ankarę o próbę zorganizowania zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 r.

Pastor, który założył w Izmirze protestancki Kościół Zmartwychwstania, stanowczo zaprzecza jakiemukolwiek działaniu na szkodę państwa tureckiego. Grozi mu 35 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym roku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaproponował USA wymianę Brunsona na Gulena, który od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Po ujawnieniu w Turcji wielkiego skandalu korupcyjnego w 2013 roku Gulen jest oskarżany o to, że próbuje zdalnie zorganizować tzw. struktury równoległe, nazywane przez władze organizacją terrorystyczną Fethullaha (FETO). (PAP)

Na zdjęciu: Brama wjazdowa do więzienia Aliaga w Izmir w Turcji, gdzie przebywa pastor
fot.TOLGA BOZOGLU/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*