Trump w reakcji na sankcje wobec Rosji: powinniśmy zająć się swoimi sprawami

Trump w reakcji na sankcje wobec Rosji: powinniśmy zająć się swoimi sprawami

Amerykański prezydent elekt Donald Trump oświadczył w czwartek, ustosunkowując się do sankcji zastosowanych przez administrację prezydenta Obamy wobec Rosji, że „nadszedł czas, abyśmy zajęli się innymi i ważniejszymi sprawami”. Sankcje mają być odpowiedzią na zarzucaną Rosji ingerencję w niedawne wybory w USA.

Trump zapowiedział jednak w opublikowanym oświadczeniu, że „w interesie naszego kraju i naszego wielkiego narodu” spotka się w przyszłym tygodniu z przedstawicielami amerykańskich agencji wywiadowczych aby „uzyskać najnowsze informacje na temat obecnej sytuacji”.

Wcześniej Trump, który przebywa w okresie świąteczno-noworocznym na Florydzie, wyrażał już wątpliwości wobec formułowanych wobec Rosji oskarżeń. Sugerował, że należy zapomnieć o tej sprawie.

„Uważam, że powinniśmy zająć się swoimi sprawami. Komputery bardzo skomplikowały życie ludzi. W erze komputerów nikt nie wie dokładnie, co się dzieje” – powiedział Trump dziennikarzom.

Według amerykańskich agencji wywiadowczych, rosyjscy hakerzy wykradli tysiące maili z serwera Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej a następnie dostarczyli je demaskatorskiemu portalowi WikiLeaks, by skompromitować demokratyczną kandydatkę do prezydentury Hillary Clinton i pomóc w ten sposób Trumpowi wygrać wybory prezydenckie.

Prezydent Barack Obama, który odchodzi z urzędu 20 stycznia, ogłosił w czwartek nałożenie sankcji na Rosję w związku z tymi zarzutami. 35 rosyjskich dyplomatów otrzymało polecenie opuszczenia terytorium USA. Mają na to 72 godziny.

Sankcje objęły także dziewięć podmiotów, w tym Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego (GRU). Zamknięte zostały dwa rosyjskie obiekty w stanach Maryland i Nowy Jork. Według agencji TASS chodzi o kompleksy, w których mieszkają dyplomaci z Rosji.

Moskwa stanowczo odrzucała amerykańskie oskarżenia. Kreml zapowiedział, że Rosja odpowie na amerykańskie retorsje. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa poinformowała na Facebooku, że nastąpi to w piątek. (PAP)

 

Na zdj. Donald Trump  fot.Albin Lohr-Jones/PoolEPA

Categories: Ameryka

Comments

 1. Trol
  Trol 30 grudnia, 2016, 07:36

  Ktos sie kogos boi dlaczego?

  Reply this comment
 2. RP
  RP 30 grudnia, 2016, 10:28

  Mr Trump: Liberal retards are still crying after the lost election and oblablama is no exception. Make America Great Again!

  Reply this comment
 3. Ezy
  Ezy 30 grudnia, 2016, 16:08

  Wtracanie sie innych panstw w nasz system jest jak najbardziej nasza sprawa, bez wzgledu na polityczne poglady. Fakt, ze Trump to lekcewazy oburza i niepokoi.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*