Trump: USA mogą podjąć samodzielne działania wobec Korei Płn.

Donald Trump fot.Shawn Thew/EPA

Donald Trump fot.Shawn Thew/EPA

Na kilka dni przed pierwszym spotkaniem z przywódcą Chin Xi Jinpingiem prezydent Donald Trump zagroził samodzielnymi działaniami USA wobec Korei Północnej, jeśli Pekin nie wywrze nacisku na reżim w Pjongjangu, by ten odstąpił od programu atomowego.

„Tak, będziemy rozmawiać o Korei Północnej” – powiedział Trump w wywiadzie, który ukazał się w niedzielę na stronach internetowych dziennika „Financial Times”.

„Chiny mają ogromny wpływ na Koreę Północną. I Chiny albo zdecydują się nam pomóc, albo nie” – podkreślił amerykański prezydent. „Jeśli jednak Chiny nie rozwiążą problemu Korei Północnej, my to zrobimy” – dodał Trump, nie precyzując jednak, o jakie działania USA może chodzić.

Donald Trump i Xi Jinping spotkają się – po raz pierwszy – w tym tygodniu na Florydzie. Prezydent USA w dniach 6-7 kwietnia będzie gościł chińskiego przywódcę w swojej prywatnej rezydencji w Mar-a-Lago.

Mimo rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji Korea Północna kontynuuje swój program jądrowy, a także próby rakietowe. Według amerykańskich ekspertów reżim w Pjongjangu przygotowuje kolejną próbę atomową. (PAP)

Categories: Ameryka, Na bieżąco
Tags: KoreaPłn., trump, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*