Trump upoważnił skierowanie Gwardii Narodowej na granicę z Meksykiem

Trump upoważnił skierowanie Gwardii Narodowej na granicę z Meksykiem

Prezydent Donald Trump podpisał w środę upoważnienie do skierowania oddziałów Gwardii Narodowej do wzmocnienia Straży Granicznej na granicy z Meksykiem. Prezydent uzasadnił swoją decyzję koniecznością powstrzymania nielegalnej imigracji.

„Bezprawie panujące na naszej południowej granicy jest zasadniczym zaprzeczeniem bezpieczeństwa, spokoju i suwerenności społeczeństwa amerykańskiego” – napisał prezydent w notatce służbowej. „Nie mieliśmy innego wyjścia”.

Prezydent dodał, że oddziały Gwardii Narodowej pozostaną na granicy z Meksykiem „spełniając pomocniczą rolę” do czasu, „kiedy Kongres zamknie luki (prawne – PAP) osłabiające nasze wysiłki w dziedzinie bezpieczeństwa granic”.

Wśród takich „furtek prawnych” prezydent w uzasadnieniu swojej decyzji wymienił praktykę „catch and release” (ang. dosł. „złapać i zwolnić”) polegająca na tym, że funkcjonariusze Straży Granicznej z powodu przepełnionych aresztów imigracyjnych są zmuszeni do zwolnienia osób zatrzymanych podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy.

W rezultacie osoby zatrzymane i zwolnione po próbie nielegalnego przekroczenia granicy w nieskończoność ponawiają takie starania.

Decyzję prezydenta Trumpa o wzmocnieniu oddziałami Gwardii Narodowej bezpieczeństwa południowej granicy poparli republikańscy gubernatorzy trzech przygranicznych stanów: Teksasu, Nowego Meksyku i Arizony.

Częsty krytyk Trumpa i jego polityki imigracyjnej, demokratyczny gubernator Kalifornii Jerry Brown, do tej pory nie zajął stanowiska wobec decyzji prezydenta.

Prezydent USA nie może w okresie pokoju samodzielnie zmobilizować oddziałów Gwardii Narodowej, ponieważ podlegają one gubernatorom stanów.

Zdaniem amerykańskich komentatorów niespodziewana decyzja Trumpa o skierowaniu Gwardii Narodowej na granicę z Meksykiem zmierza do zwiększenia presji na amerykańskich ustawodawców, szczególnie z opozycyjnej Partii Demokratycznej, aby przyznali dodatkowe fundusze na realizację sztandarowej obietnicy prezydenta Trumpa, jaką jest budowa muru na granicy z Meksykiem.

Kongres w ramach przyjętej w ub. miesiącu ustawy o wydatkach rządu federalnego w bieżącym roku fiskalnym przyznał na „wzmocnienie bezpieczeństwa” na granicy USA z Meksykiem 1,5 mld USD zamiast 25 mld USD, których domagała się administracja Trumpa. Wielu sojuszników politycznych prezydenta Trumpa krytykowało go za podpisanie ustawy, która ich zdaniem była zwycięstwem ustawodawczym demokratów.

Trump przypominał, że w przeszłości zarówno republikański prezydent George W. Bush jak i demokrata prezydent Barack Obama skierowali na granicę z Meksykiem żołnierzy Gwardii Narodowej.

W obu przypadkach żołnierze Gwardii Narodowej nie mogli być skierowani do typowo policyjnych zadań jak np. zatrzymywania i deportowania nielegalnych imigrantów, ale mogli występować w roli wspomagającej funkcjonariuszy Straży Granicznej (Border Patrol) – odbywali szkolenia, pomagali w naprawach oraz obsługiwali stanowiska kamer i czujników na granicy. Także tym razem Gwardia Narodowa będzie spełniała pomocniczą rolę.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Christopher
  Christopher 5 kwietnia, 2018, 08:09

  A wiec utrzymanie roczne jednego zolnierza National Guard , (obojetnie w jakim stanie) to cost 100tys$ plus oczywiscie sprzet , paliwo , zaplecze techniczne , ,logistika itd . itp .

  Reply this comment
 2. kicia
  kicia 5 kwietnia, 2018, 09:27

  a ile nas – podatnikow – kosztuja nielegalni ? Prezydent Trump wie co robi!

  Reply this comment
 3. Christopher
  Christopher 5 kwietnia, 2018, 17:59

  KICIA ciebie napewno NIC nie ” kosztuja” a Prezydent zapewne wie co robi z tym ze TY niewiesz co piszesz bo jestes jak Pol mula I pol Dziewczyny „odporna na wiedze I ciezka do „zarabania „

  Reply this comment
  • Kasia
   Kasia 5 kwietnia, 2018, 20:06

   Czlowiek ktory ma pustke w mozgu nadrabia wyzwiskami ublizaniem…….. I ty wlasnie taki jestes! Pustak!

   Reply this comment
 4. Christopher
  Christopher 5 kwietnia, 2018, 21:35

  No I jak widze Elkofencja „Nie grzeszysz” .

  Reply this comment
  • Kasia
   Kasia 6 kwietnia, 2018, 07:21

   Znam znaczenie elokwencja ale pierwszy raz slysze slowo elkofencja……..

   Reply this comment
  • RP
   RP 6 kwietnia, 2018, 11:17

   Zajmij sie czyms co nie wymaga myslenia…naprawde w tym dobry nie jestes.

   Reply this comment
 5. Stefan
  Stefan 5 kwietnia, 2018, 22:04

  Wystarczyloby 10% tej sumy co wydajemy na ochrone granic dac meksykowi Do granicy nie doszedlby pies z kulawa noga

  Reply this comment
  • diwron
   diwron 7 kwietnia, 2018, 15:32

   …10% tej sumy co wydajemy na ochronę granic dać Meksykowi! Niektórzy naprawdę żyją w fantastycznym świecie. Prezydent i rząd meksykański to figuranci. Mają tyle władzy co Duda w Polsce i rząd Polski, gdzie jednoosobowo rządzi J.Kaczński. Meksyk jest rządzony przez kartele narkotykowe. Niezliczone morderstwa i masowe znikanie ludzi, to zjawisko powszechne w Meksyku. Rząd nie umie i może nie chce temu przeciwdziałać. Tak więc, jeżeli ktoś chce polegać na rządzie meksykańskim, to jest naiwny i głupi.

   Reply this comment
 6. Piotr-elder
  Piotr-elder 6 kwietnia, 2018, 03:58

  Ale się uśmiałem jak norka. Czytam i myślę, co to jest: pol mula ? A tu chyba chodzi pół muła 🙂

  Reply this comment
 7. Yaroon
  Yaroon 6 kwietnia, 2018, 09:51

  Koncert Mandaryny w Sopocie. Skończyła już śpiewać, tłum krzyczy:
  – Jeszcze raz, jeszcze raz!
  No to OK, śpiewa dalej. Sytuacja powtórzyła się kilka razy, w końcu Mandaryna się odzywa:
  – Jesteście naprawdę kochani że tak się podoba, ale ja już nie mam siły…
  – Śpiewaj kurwa, aż się nauczysz!
  Pójdziesz ze mną jutro na ryby?
  – Ale ja w ogóle nie umiem łowić.
  – A co tu umieć? Otwierasz flaszkę i pijemy.

  Reply this comment
 8. Wojtek
  Wojtek 7 kwietnia, 2018, 08:06

  Czyli 4 Bilony $ tyle bedzie rocznie kosztowac utrzymanie samej National Guard we wspomnioanych uprzednio Stanach oczywiscie plus sprzet logistika itd. Dodatkowe 1.5$ Bilion jest przeznaczone na rozbudowe fence (plotu) do tego wszystkiego bedzie jeszcze powolanych 3tys, B.P (Border Patrol) -okolo 3 tys. Imigratioan and Fedral agency (ICE-agent , DHS (homeland security) DEA (drug enforcement agency ) I oczywiscie FBI . Trzeba byc naprawde dobry w ekonomii zeby to wszystko zrozumiec , a jedno jest pewne ze My bedziemy z naszych podatkow to wszystko oplacac I watpie czy obecny Prezydent „Make America Great Again ” ?????

  Reply this comment
 9. Piotr
  Piotr 7 kwietnia, 2018, 11:26

  To nie ma nic wspolnego z bezpieczenstwem to kampania wyborcza pod elektorat wiejsko bialy bez zebow na public aid

  Reply this comment
 10. diwron
  diwron 7 kwietnia, 2018, 15:19

  Jasne, że najlepszym rozwiązaniem nie tylko nic nie robić, ale zupełnie otworzyć granicę. Wydatki na zabezpieczenie granic i obronność obniżyć do zera. Wpuszczać do USA wszystkich chętnych, tony narkotyków i niezliczone ilości broni palnej dla amerykańskiego podziema przestępczego. Ewentualną obronę kraju zlecić meksykańskim gangom, Chinom lub Rosji. Napewno się chętnie tego podejmą. Ja myślę, że dojdzie do tego po objęciu władzy przez amerykańską komunę. Próbki tego mamy już w CA, NY, OR.

  Reply this comment
 11. RP
  RP 7 kwietnia, 2018, 18:34

  Najlepiej sie od razu poddajmy, podniesmy podatki do 80 procent, wtedy Demokratyczna mafia bedzie zadowolona, bo bedzie miala nie tylko na oplacenie swoich komunistycznych pomyslow (przy jednoczesnym zachowaniu wplywow lobbistow – przyklad to jak Obama “zreformowal” firmy ubezpieczeniowe) ale takze na rozdanie reszty kasy ludziom ktorych nawet nie powinno byc w tym kraju.
  Zlikfidujmy granice, cla, policje… Kazdemu gwarantujcie miesieczny minimalny dochod I kilo marihuany.
  Bedzie wspaniale!
  Tylko po co komu bedzie potrzebny Amerykanski paszport?

  Reply this comment
 12. Adam B.
  Adam B. 7 kwietnia, 2018, 20:10

  WOW ale tu jest „ciekawie ” na tej stronie , ja akurat jestem apolityczny czyli niezalezny , faktycznie Demokraci maja cos „z socjaliuzmu ” I to jest fakt rozumie ochrone granic itd. Ale czy ktos tutaj moze mi dac jakis konkretny przyklad ze za obecnego Prezydenta jest lepiej czyli „Make America Great Again” jest juz faktem ?? czy jeszcze NIE ? . Osoboscie ja narazie nie zauwazylem zadnych zmian oprocz tych roznych obietnic , zaostrzen czy jakis tam innych „gier zadowych ” . Pracuje od lat tak samo podatki place takie same I wedlug mnie niemam co nazekac o Polityke zostawiam „profesjonalistom ” czyli POLITYKOM . Bylem miesiac temu w Polsce a tam to dopiero maja „Cyrk” . Nawet Papiez „poruszjac” sprawy Polskie powiedzial „JEZUS MARIA” wiec tym optymistycznym akcentem wole byc I zyc tutaj a napewno na zadne „zaproszenia” Polskiego Zadu ktory chcialby powrotu nas „Polnusow” (raczej naszych $$$$) z gory „Dziekuje” I wole juz zostac do konca swoich dni na tym „okrecie ” jaki sie zwie USA.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*