Trump szuka winnych swoich niepowodzeń w kampanii prezydenckiej

epa05603313 YEARENDER 2016 JULY Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

epa05603313 YEARENDER 2016 JULY
Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

Za swoje niepowodzenia w kampanii wyborczej Donald Trump wciąż obarcza media, którym zarzuca, że są uprzedzone przeciwko niemu, i republikański establishment, który nie popiera go w walce o Biały Dom.

Na spotkaniu z wyborcami w Sanford na Florydzie we wtorek po południu (czasu USA) kandydat Partii Republikańskiej (GOP) na prezydenta szczególnie brutalnie zaatakował media.

„Ci tam” – powiedział, wskazując na reporterów zgromadzonych z tyłu za uczestnikami wiecu i oddzielonych od nich barierką – „to są najgorsi z najgorszych. To banda fałszywców, to szumowiny i gnidy”.

Trump od dawna atakuje media, ale nigdy przedtem nie używał tak ostrych słów. Media, jak twierdzi, fałszywie informują na jego temat i oczerniają go, aby pomóc jego rywalce Hillary Clinton.

W innym wystąpieniu tego samego dnia miał pretensje do prominentnych polityków republikańskich, że nie pomagają mu w kampanii, albo deklarują wręcz, że nie popierają jego kandydatury.

„Gdybym miał ich wsparcie, to bym wygrał” – powiedział.

Trumpa nie popierają ani byli republikańscy prezydenci: George H.W.Bush (1989-1993) i jego syn George W.Bush (2001-2009), ani byli kandydaci na prezydenta z tej partii: John McCain (2008) i Mitt Romney.

We wtorek także były sekretarz stanu w administracji George’a W.Busha, Colin Powell, powiedział, że w wyborach zagłosuje na Hillary Clinton. Wcześniej Powell – polityk bardzo popularny w USA, który kiedyś sam rozważał kandydowanie do Białego Domu – powiedział o Trumpie, że „jest to katastrofa dla kraju”.

Kandydatce Demokratów pomagają w kampanii, występując razem z nią na wiecach: były prezydent – i jej mąż – Bill Clinton, obecny prezydent USA Barack Obama, jego żona Michelle, były wiceprezydent Al Gore, a także rywal Hillary z prawyborów, popularny na lewicy Demokratów senator Bernie Sanders.

Trumpowi pomaga w kampanii tylko jego kandydat na wiceprezydenta, Mike Pence, i były burmistrz Nowego Jorku, Rudy Giuliani. Żaden z jego rywali z prawyborów nie występuje z nim razem na wiecach. Nie pojawiają się na nich nawet Chris Christie i Ben Carson, którzy wyrazili poparcie dla jego kandydatury.

Trump prowadził we wtorek kampanię na Florydzie, jednym z kluczowych stanów „wahających się”, które decydują o wyniku wyborów wskutek równego mniej więcej rozłożenia poparcia dla kandydatów obu partii. Rano odwiedził Doran koło Miami, gdzie znajduje się należące do niego pole golfowe, potem spotkał się z wyborcami w Sanford, a wieczorem (czasu USA) ma przyjechać do Tallahassee. Sondaże wskazują, że prowadzi tam Clinton, ale Trump twierdzi, że „wygrywa na Florydzie”.

Tego samego dnia kandydat GOP udzielił wywiadu agencji Reutera, w którym skrytykował m.in. stanowisko Clinton w sprawie wojny domowej w Syrii, twierdząc, że jej propozycje „doprowadzą do trzeciej wojny światowej”.

Kandydatka Demokratów wezwała do ustanowienia w Syrii stref bezpiecznych dla ludności cywilnej i stref zakazu lotów. Trump zwrócił uwagę, że wywołałoby to zbrojny konflikt z Rosją, której siły powietrzne bombardują pozycje rebeliantów, w przymierzu z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Dawid
  Dawid 26 października, 2016, 19:21

  I ma w pelni racje! Media robia wszystko aby nie glosowac na Pana Trumpa ! A ci co sie od Niego odwrocili to sie boja Jego wygranej bo sa tak samo skorumpowani jak clinton i reszta towarzystwa.

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 26 października, 2016, 21:34

   Alez oczywiscie…
   To media „odwrocily” jego samego od siebie, czy kuzwa cos tak.
   Bo Trump, czytaj orangutan to jest wrecz swiety, jak Reagan.
   Nawet nie wiem, co napisac…

   Reply this comment
 2. Git
  Git 27 października, 2016, 07:19

  Trump oparl kampanie na nienawisci rasowej i religijnej oraz na sobie Tylko ze to sie obrucilo przeciwko niemu Kto szabla wojuje od szabli ginie Kij ma dwa konce Pozatym pomoc z Rosji okazuje sie ze nie dziala wrecz odwrotnie

  Reply this comment
 3. Edyta
  Edyta 28 października, 2016, 07:56

  I ma racje. Nawet polskie gazety w Chicago nie sa obiektywne.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*